Výroba aut v Británii se v červenci snížila meziročně o 17,9 procenta na 107 635 vozů. Pokles výroby byl nejpomalejší za posledních deset měsíců. Ke zpomalení poklesu výroby pomáhá vládní plán šrotovného. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila britská Asociace výrobců a prodejců automobilů (SMMT).

Největší pokles výroby zaznamenali britští výrobci v únoru, kdy se produkce propadla o 59 procent. "Britský motorový průmysl se začíná stabilizovat, avšak zůstává křehký," uvedl v prohlášení ředitel SMMT Paul Everitt. Podle něj je potřeba, aby vláda přiměla banky začít více poskytovat úvěry spotřebitelům.

Čekání na šrotovné

Od počátku letošního roku se výroba osobních aut meziročně snížila o 45,8 procenta. Produkce komerčních vozů se propadla o 63,8 procenta, napsaly agentury AP a Reuters.

V polovině května začal v Británii platit systém šrotovného. Každý z britských zákazníků může požádat o slevu 2000 liber (přes 58 800 Kč) na nákup nového automobilu, pokud jej vymění za více než deset let starý vůz. Program by měl platit do března 2010, nebo dokud se nevyčerpá všech 300 milionů liber, které britská vláda na šrotovné vyčlenila.

Prodej nových osobních automobilů v Británii se v červenci díky zavedení šrotovného zvýšil o 2,4 procenta na 157 149 vozů ze 153 420 vozů před rokem. Zaznamenal tak první meziroční nárůst za 15 měsíců.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru