Francouzská společnost Air France-KLM se stáhla ze soutěže o České aerolinie. Svůj krok firma zdůvodnila nepříznivými dopady ekonomické situace na leteckou přepravu.

V druhém kole privatizace ČSA tak zůstává pouze konsorcium Unimex a Travel Service.

"Air France-KLM dnes informovala české ministerstvo financí o svém rozhodnutí stáhnout se z tohoto privatizačního tendru," uvedla společnost Air France-KLM, která je největším leteckým přepravcem v Evropě. 

ČSA by se podle Air France mohly vzhledem k ekonomickým podmínkám pokusit obnovit svou ziskovost bez cizí pomoci. "V tomto kontextu si Air France-KLM přeje dále posilovat existující partnerství mezi těmito dvěma skupinami a pokračovat s ČSA ve zkoumání nových oblastí spolupráce, jež by mohla být oboustranně prospěšná," uvedla francouzská firma.

Stát prodloužil lhůtu pro podání závazných nabídek

Stát v červnu prodloužil lhůtu pro podání závazných cenových nabídek v privatizaci Českých aerolinií do 15. září, původní termín byl 13. červenec.

"Stalo se tak na žádost zájemců, kterým jsme se rozhodli vyhovět," uvedl tehdy mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

V druhém kole soutěže o ČSA zůstali dva uchazeči, konsorcium Unimex a Travel Service a letecká společnost Air France-KLM. Ti se mimo jiné seznámili s ekonomickou kondicí Českých aerolinií.

Již v prvním kole byly vyřazeny ruský Aeroflot a firma Odien. Privatizace se týká státního podílu ve výši 91,51 procenta. I když došlo k výměně vlády, tak dočasná úřednická vláda Jana Fischera je rozhodnuta, že privatizační proces nezastaví.

Do konce září bude jasno

Původní harmonogram privatizace počítá s tím, že jméno vítěze bude známo do konce září. Podle Jakoba se prodloužením lhůty pro cenovou nabídku konec privatizace zásadně neposune. "My ten materiál předložíme do vlády do 30. září a vláda následně rozhodne o vítězi," uvedl mluvčí.

Podle odhadů analytiků mají ČSA hodnotu tři miliardy až pět miliard korun. Stát svá očekávání nezveřejnil, pokud však bude nabízená cena příliš nízká, privatizaci může zrušit.