Skotská justice vyslovila souhlas s rozhodnutím bývalého libyjského agenta Abdala Basata Alího Muhammada Midžrahího vzdát se práva na odvolání. Midžrahí je ve Skotsku vězněn kvůli podílu na leteckém atentátu u Lockerbie v roce 1988 a tento krok by mohl urychlit jeho propuštění a návrat do Libye, uvedla včera agentura Reuters.

Midžrahí se vzdal svého druhého odvolání proti rozsudku začátkem srpna. Reuters tehdy napsal, že podle britsko-libyjské dohody je to podmínka k tomu, aby se mohlo uvažovat o jeho repatriaci. Soud by se k případu měl vrátit a rozhodnout o zastavení procesu asi za tři týdny.

Midžrahímu je 57 let. Byl odsouzen za podíl na pumovém atentátu na letadlo společnosti PanAm, které spadlo na skotskou obec Lockerbie. Bylo přitom zabito 259 lidí z paluby letadla, mezi nimi 189 Američanů, a jedenáct obyvatel vesnice. Rozsudek zněl na doživotí s možností propuštění po nejméně 27 letech. Midžrahí vinu popírá a žádá o propuštění ze zdravotních důvodů. Prý trpí rakovinou.

Skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill vydá podle sdělení své mluvčí v příštích deseti dnech prohlášení o dalším osudu Midžrahího.

Proti propuštění Midžrahího se stavějí Spojené státy i mnozí pozůstalí po amerických obětech atentátu. Někteří britští pozůstalí ale celý proces proti Midžrahímu zpochybňují a žádají, aby byla o atentátu zjištěna "celá pravda", napsal Reuters.

Související