Malé pozdvižení si užili lidé v západní části Londýna u supermarketu Tesco. Tamní bankomat totiž vydával dvojitou částku  peněz, než kterou zadal vybírající klient. Celá událost nezůstala dlouho bez povšimnutí a během několika minut se vytvořila u bankomatu dlouhá fronta. Informoval o tom zpravodajský server DailyMail.

Dříve, než stačil supermarket se sloganem "Každá troška pomůže" závadu zjistit, vydal přístroj tisíce liber. Čekající lidé dokonce začali obvolávat příbuzné a kamarády, aby přišli. "Byl jsem čtvrtý v řadě čekající na výběr z bankomatu, když jsem uslyšel muže přede mnou říkat někomu do telefonu, že bankomat vydává dvojitou částku," uvedl místní obchodník Imran Mirza.

"Vypadalo to doopravdy jako akce Jedna plus druhý zdarma. Zkusil jsem poté vybrat 20 liber a bankomat mi vydal dalších dvacet liber navíc," dodal. Během hodiny už stálo ve frontě zhruba 50 lidí. Někteří lidé dokonce šli vybrat jednou a po pěti minutách se opět vrátili výběr zopakovat s jinou kreditní kartou.

"Kontroloval jsem ten bankomat po hodině a půl a stále vydával zdvojenou částku. Až nějak za pět hodin jsem postřehl, že mašina je mimo provoz," uvedl Mirza. Podle přihlížejících musel mít supermarket Tesco tisícovou ztrátu.

Tesco: Vymáhat peníze zpět nebudeme

Mluvčí Tesca uvedl, že uzavřeli bankomat ihned, jakmile zjistili závadu. V rámci prohlášení také dodal, že se společnost nebude snažit obdržet peníze zpět. "Byla to očividně chyba, která se stává velmi zřídka," řekl mluvčí.

V dubnu měl podobnou provozní chybu i bankomat u supermarketu Billericay v Essexu. Investiční bankéřka Joanne Jones a její manžel Darren vybrali z vadného bankomatu  HSBC během 88 dnů 60 000 liber. Jednoho dne byl ale jejich limit přečerpán a banka na výběry přišla. Pár musel vykonat 250 hodin veřejných neplacených prací po přiznání krádeže 61 400 liber.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru