Největší svého druhu. Takový bude zřejmě rozsah krádeže identity, kterou odhalily americké úřady. Ukradena byla čísla zhruba 130 milionů kreditních a debetních karet, a to ze systémů firem Heartland Payment Systems, 7-Eleven a Hannaford Brothers, informovala agentura Reuters.

Federální prokuratura oznámila, že obviněni byli v této souvislosti tři lidé. Pětkrát údajně pronikli do počítačových systémů uvedených firem s cílem zmocnit se dat o platebních kartách a jejích majitelích.

"Pravděpodobně se jedná o největší případ odcizení identity, který jsme kdy vyšetřovali,"potvrdila prokuratura.

Podle agentur Reuters a Bloomberg jsou mezi obviněnými dva počítačoví hackeři a muž z Miami. Reuter přinesl informaci o 28letém Albertu Gonzalezovi, který má stanout před soudem se dvěma počítačovými piráty zřejmě ruského původu.

Obvinění měli začít krást údaje ohledně kreditních karet už v prosinci roku 2007.

“Vyšetřování dokazuje schopnost orgánů činných v trestním řízení odhalovat a sledovat aktivity hackerů po celém světě," cituje agentura Bloomberg státního návladního Ralpha Marru.

Data pro další trestnou činnost

Gonzales, který je prý známý také jako "segvec", "soupnazi" nebo "j4guar17", je obviněn ze spáchání dvou trestných činů. Prvním je údajná konspirace a druhým konspirace za účelem spáchat podvod při bezhotovostních platbách.

Všichni tři se zaměřovali na největší americké společnosti, jejich názvy si vyhledávali v žebříčku 500 největších firem, který sestavuje časopis Fortune. Nejprve si prý prohlédli internetové stránky těchto podniků a pak se pokusili najít slabá místa v jejich zabezpečení.

Zločinci chtěli ukradená data prodat lidem, kteří by je využili k páchání trestné činnosti. Pravděpodobně by díky získaným číslům platebních karet prováděli nákupy přes internet.

Úřady uvedly i jeden případ, kdy podezřelí navštívili několik obchodů v okolí, aby zjistili, jaké pokladny a platební terminály se tam používají. Po dalším zkoumání počítačových systémů uložili informace na servery konkrétních firem, takže tyto servery fungovaly jako platforma pro krádež dat.

"Tyto servery, které byly umístěny v New Jersey a na dalších místech ve světě, podezřelí využívali k další konspiraci a ukládání informací nutných k realizaci krádeže dat a následně ke spuštění útoku," píše se ve zprávě, kterou vydala americká federální prokuratura.