Zatímco loni stál pokoj v pražském čtyřhvězdičkovém hotelu Diplomat 5500 korun za noc, dnes je cena podle serveru hotely.cz poloviční.

"Ceny se pohybují kolem 90 eur za pokoj a noc, závisí to na obsazenosti," uvedla recepční hotelu na telefonický dotaz. Hotel Diplomat není jediný, který ceny přizpůsobuje klesající návštěvnosti Prahy.

Meziročně se množství zahraničních turistů podle agentury CzechTourism snížilo o 18 procent. Kvůli tomu klesla meziročně o desetinu i obsazenost hotelů na 50,9 procenta na konci letošního května.

Situace by podle lidí z oboru mohla vyústit ve vlnu krachů. Například předseda asociace cestovních kanceláří Viliam Sivek, jemuž patří největší tuzemská síť hotelů EuroAgentur Hotels & Travel, předpovídá krach 70 pražských hotelů. "Počkají si na silvestra, kdy přijíždí víc turistů, ale myslím si, že novou sezonu už nedožijí," odhaduje Sivek a dodává, že sám zvažuje o zavření dvou hotelů.

První vlaštovky

Krachy už přitom začaly. Například Hotel Floor se čtyřicítkou pokojů v samém centru Prahy Na Příkopech je už uzavřený od konce června. Společnost Prague Investments Corporation, která prostory po uzavřeném hotelu Floor pronajímá, teď hledá nového nájemce. »Smlouva s novým nájemce je před podpisem, hotel ale bude pod jiným názvem,« říká Ludmila Čiháková.

Stejně tak skončil obdobně velký čtyřhvězdičkový hotel Bellagio v pražském centru v ulici U Milosrdných. Za zavřením hotelu stálo podle manažerky Miroslavy Hurdové vysoké nájemné.

Hotel teď pod stejným názvem funguje v Klimentské ulici. Původním záměrem ale bylo, že v novém objektu majitel firmy Winnys rozšíří své hotelové aktivity. Kvůli krizi na pražském hotelovém trhu to ale přestalo být aktuální.

Hoteliéři začínají cítit dopady ekonomické krize čím dál tím palčivěji, a proto zlevňují, aby udržely hosty, řada z nich až o polovinu. Nemají to lehké, protože v jen v Praze funguje téměř 430 hotelů a celkem je (včetně penzionů či ubytoven) k dispozici 120 tisíc lůžek - víc než ve Vídni.

"Situace je velmi tristní, v Praze se dá nyní koupit pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu i za padesát eur. Když z toho odečtete DPH, ubytovací poplatek, poplatky Ochrannému autorskému svazu, umělcům z Intergramu, platby za energie, prádelny, úklid, cenu snídaně a náklady na personál, tak budete pomalu doplácet," řekl ředitel hotelu Perla Tomáš Startl.

Podle tajemníka Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka by se nakonec některé menší hotely mohly předělat například na byty.

Klesají tržby, výrazně

Celkový pokles tržeb českých ubytovacích zařízení se za první pololetí vyšplhal podle Českého statistického úřadu na 16 procent.

Pražští hoteliéři jsou na tom ještě hůře. Kvůli úbytku hostů a zlevnění zaznamenali meziroční pokles tržeb na jeden pokoj v rozmezí 20 až 35 procent. Nabídka převyšuje poptávku ve většině regionů už od loňského roku.

Hotely si také hlídají kvalitní personál, ale náhradu za odchozí pracovníky nehledají. Například pražský hotel Le Palais Prague musel sáhnout i k propouštění. "Jinak to bohužel nešlo," uvedl jeho šéf Jiří Gajdošík.

Hotel InterContinental totiž očekává celoroční pokles hostů do deseti procent. Situaci z průměru vylepšují podle mluvčí Petry Kazdové jen prázdniny.

Jen letos se "hotelový park" rozrostl již o čtyři nové hotely, Buddha bar, Sheraton, Park Inn Prague a Rocco Forte. Další dva, Kings Court a Jury's Inn, mají být otevřeny ještě do konce letošního roku.

Související

Komentáře ke článku