Jamajčan Usain Bolt vyhrál nejsledovanější závod světového šampionátu v atletice v Berlíně, sprint na 100 metrů, v čase 9,58 vteřiny. Padla hranice, o které dříve vědci přesvědčeně říkali, že není v lidských silách.

"Start byl dobrý, na dvaceti metrech jsem vedl a bylo to. Je to skvělý čas. Fantastický! Ale já se při běhu cítil dobře," řekl novinářům Bolt, který překonal rekord z olympijských her v Pekingu přesně po roce.

Na druhém místě skončil obhájce titulu z Ósaky Američan Tyson Gay (třetí nejlepší výkon historie - 9,71), třetí doběhl v čase 9,84 sekundy Boltův krajan a bývalý světový rekordman Asafa Powell.

Dvaadvacetiletý Bolt běžel v ideálním větrem 0,9 metru za sekundu v zádech a narozdíl od Pekingu naplno i v závěru. "Věděl jsem, že to bude moc těžký závod, ale udělal jsem, co jsem musel. Jsem na sebe pyšný," dodal.

A s typickým sebevědomím sobě vlastním odpověděl i na otázky kole rekordu. "Byl jsem na takový čas připraven. Je to hodně, ale v mém případě je možné všechno. Je to velký moment atletické historie, ale nikdy nevíte, co se stane zítra."

Ještě před startem závodu více než 50 tisíc diváků na Olympijském stadionu vstálo jako jeden muž a po doběhu Boltovi dlouho skandovaně tleskalo. "Byli jste nejlepší publikum na světě," prohlásil na ploše do mikrofonu.

Hned poté musel do telefonu odpovídat jamajské televizi a pak i premiérovi své země.

Bolt v současné formě nemá soupeře. Ale znalci atletiky upozorňují, že možná stanovuje rekordy, které vydrží dalších mnoho let.

Jeho berlínský výkon je už krátce poté, co ho zaběhl, přirovnáván k největším výsledkům historie, třeba k Beamonovu skoku do 21. století (rekord v dálce z olympiády v Mexiku 1968).

Na Boltovi přitom při jeho závodech není vidět jakékoliv vypětí, psychické či fyzické. Také v Berlíně vyhrál tak nějak samozřejmě, s lehounce získaným náskokem.

Poslední vteřiny před startem, kdy většinu ostatních svírá křeč v žaludku, se on usmíval do kamer a ukazoval své typické gesto: rukou směrem k nebi. Takhle poletím, jako by naznačoval.

A měl pravdu - i tentokrát.

Gay: Jsem také schopen běžet 9,5, ale Bolt byl neporazitelný

Smutný však po závodě nebyl ani vyzyvatel Gay, který překonal o šest setin vlastní americký rekord. "Dal jsem do toho úplně všechno, ale byl jsem druhý. Ale jsem rád za něj. Věděl jsem, že na to má," vzkázal k Boltovi.

Sám věří, že je rovněž schopen podobného výkonu jako Jamajčan dosáhnout. "Umím běžet určitě ještě rychleji, jsem také schopen běžet 9,5, ale Bolt byl dnes neporazitelný."

Nyní se chystá na čtvrteční odvetu na dvojnásobné trati. "Na to se moc těším, budu se soustředit a připravím se," slíbil Američan.

Spokojen musí být i Powell, který po sporech uvnitř jamajského svazu vůbec neměl na šampionátu startovat. "Děsivý výkon. Bylo skvělé běžet v takovém závodu," poznamenal ke svému krajanovi.

Byl rád také za to, že zasáhl do očekávaného souboje Bolta s Gayem. "Chtěl jsem do toho promluvit, ale Usainův výkon mě úplně omráčil. Stříbro by bylo lepší, ale mít medaili v takovém závodu, to je, jako bych vyhrál," dodal.

Poprvé na berlínském mistrovství světa ukázal Bolt svou skutečnou sílu už v semifinále. Po nervózním startu předvedl výkon 9,89 sekundy, i když opět zdaleka neběžel naplno a zhruba čtyřicet metrů před cílem situaci s přehledem kontroloval.

I další favorité naznačili, že s nimi musí Bolt počítat. Vynkající časy měli Gay i Powell.

První semifinále provázela nervozita. Bolt "ulil" start, což se mu na velkém závodu stalo vůbec poprvé. Přesto ho to nerozhodilo, naopak se do kamer usmíval. Před druhým startem však ukazováčkem před ústy naznačil, že by ocenil ticho.

Ani druhý start se nepodařil, předčasně se pohnul Brit Tyrone Edgar a byl diskvalifikován. Napětí stoupalo, Bolt se do kamer divil a opět požádal o ticho. Ještě se stihl pomodlit.

V dalším opakovaném startu měl Jamajčan nečekaně nejrychlejší reakci ze všech sprinterů. Vše směřovalo k rekordnímu berlínskému večeru.