"Výroba s pomocí ohně začala ve chvíli, kdy někdo přišel na to, že kameny se po zahřátí snadněji štípou. Tento objev se předával dál a technika se zdokonalovala," sdělil antropolog a paleontolog z Arizonské státní univerzity Curtis Marean.

Další z autorů studie Kyle Brown z univerzity v jihoafrickém Kapském městě řekl, že se podařilo najít příbytky prvních lidí z doby před 72 tisíci lety, v nichž jsou patrná ohniště, na nichž byl plamen kontrolován, aby zahřál kámen tak, až změnil své vlastnosti. "Dokazuje to, že tito lidé dokázali ovládat oheň s velkou přesností a znalostí," řekl Brown.

Na jihoafrickém archeologickém nalezišti Pinnacle Point se našly v jednom z ohnišť zbytky křemence opracovaného v kontaktu s ohněm.

Archeologové použili technologii dávných předků a došli dle Mareana k "udivujícím výsledkům". "Křemenec zčervenal a lehce se dělil. A podobal se tomu, jaký jsme našli na jednom z nalezišť. Byli jsme z něj schopni vyrobit věrohodné kopie kdysi používaných nástrojů," sdělil.

První lidé si takto prý vyráběli "kvalitní nože a lovecké zbraně". "Ukazuje to, že měli dobré znalosti. Důkaz o takovéto technologické dovednosti prvních lidí na jihoafrickém pobřeží poskytuje dodatečnou podporu pro hypotézu, že z tohoto místa pocházejí předci prvních lidí, kteří se v Africe objevili někdy před 200 až 100 tisíci lety," řekl Marean.

Před 50 až 60 tisíci lety tito moderní lidé opustili horké africké klima a přesunuli se do chladnější Evropy a Asie, kde se střetli s člověkem neandertálským.

O tom, že pravěcí lidé používali oheň při opracování kamene zatím existovaly v Evropě důkazy z nálezů týkajících se období "jen" před 25 tisíci lety.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru