Inflace na Slovensku v červenci podruhé za sebou stoupla. Spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 2,5 procenta po červnovém nárůstu o 2,4 procenta. Oznámil to ve středu statistický úřad. Analytici přitom počítali s poklesem inflace na 2,3 procenta.

Rychleji rostly podle statistiky ceny bydlení, vody, elektřiny, plynu a jiných paliv, a to o 9,5 procenta. Cely alkoholických nápojů a tabáku vzrostly o os¨m procent a ve zdravotnictví o 7,6 procenta.

Kromě toho se meziročně zvýšily i ceny poštovních a telekomunikačních služeb o 1,3 procenta. Snížily se v červnu naopak ceny dopravy o 7,8 procenta, potravin a nealkoholických nápojů o 2,8 procenta a vybavení pro domácnost.

Nízká inflace a udržení mírného tempa cenového růstu patřily ke klíčovým podmínkám přijetí Slovenska do eurozóny. Země platí eurem od začátku letošního roku. Loni tlačily inflaci vzhůru rekordní ceny ropy a drahé potraviny, v závěru roku však začala růst cen brzdit světová hospodářská krize.

V České republice meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v červenci zpomalilo na 0,3 procenta z červnových 1,2 procenta. Inflace tak byla nejnižší od září 2003.

Inflace v Česku zažila zpomalení

V České republice inflace oproti stejnému období v loňském roce klesla na 0,3 procenta, což je nejnižší hodnota od září 2003. Ekonomové vidí důvod poklesu především ve vývoji cen potravin a plynu a podle nich je u svého minima. Někteří ovšem nevylučují v srpnu další pokles až k nule.

Celková hladina spotřebitelských cen klesla v červenci proti červnu o 0,4 procenta. Anaylitici předpokládali pokles meziroční inflace z předchozích 1,2 procenta na 0,5 procenta. Inflace klesla už v červnu meziročně z květnových 1,3 procenta na 1,2 procenta. Šlo o nejnižší meziroční růst od prosince 2003.

Na meziměsíční pokles spotřebitelských cen působilo zejména již šest měsíců trvající snižování cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, které v červenci dosáhlo 2,4 procenta. Pokles cen nastal u většiny druhů potravin. Nižší byly zejména ceny chleba o 3,5 procenta, běžného pečiva o 10,4 procenta, mléka, sýrů, ovoce. V oddíle bydlení klesly ceny zemního plynu o 6,3 procenta. Snižující vliv na cenový vývoj měl i pokles cen odívání o tři procenta a obuvi o 2,9 procenta hlavně v důsledku slev letního zboží. V oddíle pošty a telekomunikace došlo ke zlevnění roamingu.