Tuzemské finanční ústavy v pololetí shodně potvrzují na jedné straně snížení poptávky po půjčkách, na druhé straně ale krize naopak nahrává takzvané konsolidaci úvěrů. O sloučení několika starších půjček do jedné se pokouší čím dál víc lidí.

"Zaznamenáváme letos obrovský zájem. Lidé na konsolidaci oceňují hlavně snížení měsíční splátky a fakt, že mají o svých dluzích větší přehled. Splácejí jen jednu částku místo dřívějších různých splátek různým firmám," potvrzuje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Banky, které se na tento druh půjček specializují, hlásí výrazný nárůst nových obchodů. Těží tak ze snížení měsíčních příjmů mnoha Čechů a z obav z propouštění.

"Zatímco za první pololetí jsme poskytli spotřebitelské půjčky ve stejném objemu jako vloni, objem úvěrů na konsolidaci vzrostl více než dvojnásobně. Úvěry na konsolidaci tvoří už zhruba třetinu všech nově poskytnutých úvěrů," říká mluvčí Raiffeisenbak, která s touto nabídkou přišla začátkem roku 2008.

Ještě víc zvedá konsolidace půjček obchody v GE Money Bank, která s ní jako první v Česku začala před více než dvěma lety.

"Lidé teď víc hledají cesty, jak optimalizovat své výdaje, snížit si měsíční úrokové zatížení a ušetřit na poplatcích. V porovnání s předcházejícím rokem zaznamenáváme patnáctiprocentní nárůst zájmu," říká Milan Kříž z tiskového oddělení GE Money Bank, která je dominantním hráčem v tomto produktu na trhu. Na konci letošního prvního pololetí dosáhl objem půjček na konsolidaci v GE Money už 20 miliard, což je více než polovina celkového objemu spotřebitelských úvěrů, které GE Money poskytla.

"Možnost konsolidace u nás využilo už přes 112 tisíc lidí," uvedl Kříž. "Předpokládáme, že zájem lidí o konsolidaci půjček dále poroste. Jsme připraveni na to reagovat," dodal Kříž.

Větší snahu lidí ušetřit na měsíčních splátkách pomocí konsolidace několika půjček si pochvaluje i splátková společnost Cetelem. "Nárůst žádostí o konsolidaci půjček vzrostl o 59 procent ve srovnání s prvním pololetím 2008. Combi půjčky, které slouží ke konsolidaci úvěrů, tvoří už 11 procent všech poskytnutých úvěrů za poslední půl rok," říká Martin Malý, mluvčí Cetelemu.

Podle zjištění HN úroky na úvěrech určených na konsolidace zůstaly zhruba na stejné úrovni jako před rokem, finanční instituce ale zpřísnily podmínky pro posouzení žádostí. "Úvěrovým scoringem projde méně klientů," potvrzuje Malý.

Z průzkumu HN také vyplynulo, že přes zvýšený zájem o konsolidace půjček tři největší tuzemské banky, ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka, zatím přímo speciální produkt nenabízejí. Banky sice shodně potvrdily, že to klientům umožňují, ale tento druh obchodů nijak nepodporují.

"Konsolidace nepatří mezi náš hlavní byznys," uvedla například Klára Gajdušková, mluvčí České spořitelny. Dokladem toho, že zájem o konsolidace mezi velkými bankami není, je fakt, že statistiky o konsolidaci úvěrů si ani nevedou.

K ještě většímu rozjezdu konsolidace půjček v Česku brání i složitější vyřizování administrativy spojené se zaplacením "starých" dluhů u jiných finančních institucí. Jedinou bankou, která vyřídí všechny náležitosti s věřitelskými ústavy za klienta, je GE Money Bank.

Ani pro ni ale předčasné zaplacení dluhů z nové půjčky a ukončení obchodního vztahu s bankou není často jednoduché.

"Banky nám vrací dopisy s žádostmi o konsolidaci neotevřené zpátky. Nebo nutí klienty, aby předčasné splacení úvěru nahlašovali třicet dní předem, zatímco my posíláme dopis zhruba týden předem. Také si třeba strhnou z námi poslaných peněz na splacení celého úvěru jen jednu splátku a zbytek peněz nám pošlou zpět," popisuje obstrukce konkurenčních institucí zdroj z GE Money Bank, který si nepřál být jmenován.


Konsolidace půjček

20 miliard korun je objem úvěrů na konsolidaci v GE Money Bank. Průměrná částka půjčky je 178 500 korun. Nejvíce klientů je ze severní Moravy a severních Čech.

Jaké výhody může přinést konsolidace půjček

Pro klienta

Možnost uhradit několik dluhů z bankovních a nebankovních půjček a z karet z jednoho nového úvěru. Získat tím nižší úrok, snížit měsíční splátku i prodloužením splatnosti nového úvěru. Ušetřit na poplatcích za několik různých úvěrů.

Pro banky

Získat na delší dobu kvalitní klienty. Zájemci totiž nesmí mít žádný záznam o problémech se splácením v registru dlužníků.


LÍDR TRHU
I pod novým šéfem, kterým je od loňska Peter Herbert, je GE Money Bank dominantním hráčem v konsolidaci půjček na českém trhu.
FOTO: HN - RADIM BEZNOSKA