Zásadně pracuje s černobílým materiálem a používá klasické fotografické papíry. Vzpomínáte na jeho zvláštní, do sebe uzavřené postavy, jež na výstavě Heroes před pěti lety zdobily sály pražského Rudolfina? Při zvětšování asistoval své laborantce, protože "od jisté chvíle jsou věci tak subtilní, že výsledek je věcí názoru a člověk u toho musí být". Ivan Pinkava je soustředěný a velmi poctivý.
Na terase za jeho domem nedaleko Prahy jsme hovořili mimo jiné o tom, jak nedoceněná je u nás dosud umělecká fotografie. Národní galerie si s ní neví rady, chybí nám specializovaná veřejná sbírka, jaké jsou ve světě běžné. Zatímco Pinkavovy práce jsou ve velkých světových kolekcích, například v Evropském muzeu fotografie v Paříži nebo v londýnském Victoria&Albert muzeu, v Česku tvoří čestnou výjimku Moravská galerie v Brně a olomoucké Muzeum umění.
V posledních letech vystavoval v Moskvě, ve Spojených státech, v Itálii. Až se v prosinci představí v Praze, možná nás překvapí, že to bude docela jiný Pinkava, než jakého si pamatujeme.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • ROZHOVOR Život někdy bolí. Nikdo to nedokáže zachytit líp než Ivan Pinkava, jeden z nejúspěšnějších českých fotografů. Vypráví, v čem se fotografování podobá hypnóze.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.