Jedna ze společností populárního britského šéfkuchaře Jamieho Olivera vykázala za poslední rok téměř dvojnásobný zisk. Díky mezinárodním prodejům se firmě podařilo vykázat zisk před zdaněním skoro sedm milionů liber (208 milionů korun), což je o 82 procent více než v předešlém roce. Oliverova síť restaurací si ale vyžádala investice, píše deník The Guardian.

Podle kuchařova mluvčího je to hlavně díky růstu zahraničních prodejů Oliverových programů a knih. Jeho poslední knihy s názvem Ministerstvo jídla, která vyšla koncem minulého roku a vznikla na základě stejnojmenného televizního pořadu na programu Channel 4, se prodalo přes milion výtisků.

Součástí impéria Jamie Oliver Holdings jsou také společnosti Jamie's Italian, Jamie Oliver Enterprises a Fresh Ventures Holding. Společnost Jamie's Italian vykázala v roce 2008 ztrátu 924.341 liber (28,302.050 korun), což podle mluvčího způsobily náklady spojené s otevřením tří nových restaurací.

"Jamie Oliver Holdings zapůjčily společnosti Jamie's Italian 1,5 miliardy liber... Půjčka umožnila otevřít tři nové restaurace v Oxfordu, Bathu a Kingstonu, z nichž všechny tři předčily naše očekávání," uvedl John Jackson, generální ředitel společnosti Jamie Oliver Holdings.

Další restaurace Oliverova řetězce by měla být právě otevřena ve čtvrti Canary Wharf v Londýně. Příští rok ji bude následovat ještě jedna v Covent Garden v centru Londýna. "Tržby se za minulý rok zvýšily o 18 procent a manažeři restaurací očekávají rostoucí trend i v budoucnu," podělil se o optimistické prognózy Jackson. "Celkem se podařilo zvýšit ziskovost všech společností díky snížení provozních nákladů o 14 procent a věříme tomu, že v budoucnu se nebudou tyto náklady výrazně zvyšovat," dodal Jackson.

Příští měsíc by Oliverovi měla vyjít kniha Jamieho Amerika a podle jeho mluvčího je podpis nové smlouvy se stanicí Channel 4 na spadnutí. "S výdělky spojenými s podpisem smlouvy, Jamieho novou knihou a novým televizním programem na Channel 4 se společnost může těšit na další úspěšný rok," zhodnotil vyhlídky do budoucna Jackson.

 

Související