Rakouská společnost Wiener Börse, která provozuje akciové burzy ve Vídni, Praze, Budapešti a Lublani, tento týden oznámila, že si u svých akcionářů zajistila zhruba 66 milionů eur (přibližně 1,7 miliardy korun).

Wiener Börse prodala 231 000 nových akcií v ceně 285 eur za kus. Firma není veřejně obchodovaným podnikem, a nemá tudíž své akcie na burze jako například americký Nasdaq Stock Market. Cenné papíry vídeňské burzy tak byly nabídnuty rakouským bankám a firmám, které již byly vlastníky akcií Wiener Börse. Banky pak po zvýšení základního jmění burzy svůj podíl zvýšily na 53 procent.

S vyšším základním kapitálem bude moci vídeňská burza dále expandovat v regionu střední a východní Evropy.

"Čerstvý kapitál použijeme na další realizaci naší úspěšné mezinárodní strategie," popisuje své plány Wiener Börse.

66 milionů EUR má Wiener Börse připravených na další expanzi v regionu

Které burzy Wiener Börse vlastní

Vídeň
Praha
Budapešť
Lublaň

O které burzy usiluje

Záhřeb
Bělehrad
Bukurešť
Sofie

Rakouská burza bojuje o vliv ve střední a východní Evropě s polskou burzou. I Když Rakušané už ovládají burzy v Česku, Maďarsku a Slovinsku, chtějí prý využít i dalších příležitostí, pokud se naskytnou.

Šéf vídeňské burzy Heinrich Schaller minulý týden řekl, že Wiener Börse má zájem o burzy v Chorvatsku, Srbsku, Rumunsku a Bulharsku. Pokud prý budou na prodej, Rakušané se budou snažit o jejich převzetí.

Vídeňská burza měla zájem také o varšavskou burzu, ale nedostala se do užšího výběru účastníků tendru, do něhož Poláci přizvali jen Deutsche Börse, která provozuje burzu v německém Frankfurtu, Londýnskou akciovou burzu (LSE) a dvě transatlantické burzy Nasdaq OMX a NYSE Euronext.

Nejbližší investiční příležitost se pro Wiener Börse rýsuje v Bulharsku, kde místní vláda plánuje prodat burzu v Sofii na akciovém trhu. Bulharský ministr financí Simeon Djankov tak chce získat potřebné miliardy do státního rozpočtu.

Související