Okolí stanice metra Národní třída od pondělka zkoumají asi dvě desítky archeologů. Pět měsíců trvající výzkum by měl být podle Tomasze Cymbalaka z Národního památkového ústavu jedním z největších v Praze v posledních letech. Nad stanicí by poté měl vzniknout multifunkční objekt Copa Centrum.

Výstavba nového centra by měla stát čtyři miliardy korun. Stavební práce by měly podle prvních informací trvat necelé dva roky, termín dokončení je stanoven na konec roku 2010. Kvůli stavební technice bude také na zhruba deset měsíců uzavřen vstup do vestibulu metra. Vlaky budou stanicí Národní třída pouze projíždět.

Mohou najít gotické sklepy i středověké osídlení

Pracovníci archeologického výzkumu budou zhruba do poloviny srpna vykonávat spíše hrubší práce, jako je odstraňování novodobých povrchů nebo začišťování stavební jámy. Na prostranství za vstupem do stanice i nadále zůstává těžká technika, která probourává vrchní vrstvy terénu. "Bez těžké mechanizace bychom se nemohli dostat tam, kam potřebujeme," tvrdí Cymbalak.

Několik archeologů dohlíželo už minulý týden na odstraňování novodobých vrstev. Podle Cymbalaka jsou už částečně odkryté zásypy sklepů bývalých domů nebo dvůr někdejší školy. Archeologové ale předpokládají, že v nejbližších týdnech nenarazí na nic zajímavého.

Nejprve je totiž potřeba připravit několik míst, takzvaných sond, ve kterých pak budou působit jednotlivé archeologické týmy. V každém týmu budou jak manuální pracovníci, tak například geologové, archiváři a fotografové. Celkem pak podle Cymbalaka bude na ploše pracovat kolem šesti desítek lidí, možná i víc.

Archeologové předpokládají, že by na místě mohli nalézt gotické sklepy nebo doklady o raně středověkém osídlení, které by patřily k někdejší osadě Újezd u svatého Martina. Část plochy v minulosti poničily novodobé domy, vědci ale čekají, že pod jejich sklepy budou neporušená naleziště.

Jeden z největších výzkumů v poslední době 

Výzkum u stanice Národní třída je možné důležitostí přirovnat k vykopávkám, které předcházely stavbě obchodního centra Palladium na pražském náměstí Republiky. "Patří rozhodně k jedněm z pěti největších archeologických výzkumů, které se v posledních letech v Praze uskutečnily," konstatoval Cymbalak. O výzkumu bude natočen také dokument, který by měl přiblížit i to, jak do této lokality zasáhla moderní výstavba.

Podle Cymbalaka se ale v centru metropole chystají v souvislosti s plánovanou výstavbou další významné vykopávky. Archeologové chtějí prozkoumat například roh ulic Národní třída a Mikulandská, kde je dnes parkoviště. Parkující auta by mělo v budoucnu nahradit obchodní a kancelářské centrum. Další zástavba se plánuje nedaleko odtud v Ostrovní ulici a na Malé Straně mezi ulicemi Újezd a Karmelitská. I tam by chtěli terén nejprve prozkoumat archeologové.

"Výsledky těchto výzkumů by mohly změnit pohled na dějiny Prahy. Pomáhají nám doplnit a upřesnit informace, které máme z psaných pramenů. Díky výzkumům zjišťujeme například hustotu osídlení a její proměny nebo další informace o běžném každodenním životě," dodal Cymbalak.

Související