V době finanční krize je to opatření, které může zachránit pracovní místa desetitisícům lidí. Od začátku srpna firmy totiž ušetří na sociálním pojištění svých zaměstnanců. Méně by jich tak díky úsporám firem mělo přijít o práci.

"Slevy jsou směřovány zejména na lidi s nižšími příjmy a s nižším vzděláním, protože to je v době krize skupina lidí, která přichází o práci nejčastěji. Tenhle krok by mohl zachránit 50 až 70 tisíc pracovních míst," říká místopředseda ODS Petr Nečas.

Levnější sociální pojištění je jedním z nejdražších opatření protikrizového balíku, na kterém se už dříve dohodly ČSSD a ODS. Státu kvůli slevám vypadne z rozpočtu až 18 miliard.

Vyplatí se nízké mzdy

Firmy mají od začátku srpna až do konce příštího roku nárok na slevu u každého zaměstnance, který vydělává pod 27 tisíc hrubého měsíčně. Čím méně si zaměstnanec vydělává, tím více podnik ušetří: u minimální mzdy stát sleví 631 korun měsíčně, u zaměstnance s platem 21 tisíc ale sleva klesne na dvě stě korun. Slevy na pojištění, které platí zpětně od začátku roku 2009, mají motivovat firmy, aby v době krize co nejméně propouštěly.

Vyplatí se jim tak zaměstnávat hlavně lidi s průměrnými a podprůměrnými příjmy. Na průměrnou mzdu, zhruba 22 tisíc korun, přitom nedosáhnou až dvě třetiny Čechů.

Slevy nebudou spásné

Většina firem slevy na pojištění vítá. "Finanční úspory pro podniky v době krize plně podporujeme. Firmy budou mít více peněz na lidi," myslí si prezident Hospodářské komory Petr Kužel. "Ušetříme zhruba půl milionu ročně, a to by mohlo naše rozhodování ovlivnit,« řekl již dříve pro HN ředitel společnosti Tiskárna H. R. G. v Litomyšli Leoš Tupec.

Větší firmy ale nepovažují slevy na sociálním pojištění za spásné. "Určitě ušetříme na nákladech. Nebude to ale pro nás zásadní argument, proč si v době krize ponechat zaměstnance. Úspora bude spíše zanedbatelná," vysvětluje mluvčí Siemens Petr Sedláček. Pokud prý firmy nebudou mít dostatek zakázek, místa lidem neudrží. "Když budou škrty ve výstavbě infrastruktury, tak nám slevy nepomohou. Nechceme propouštět, ale už nyní necháváme některé lidi doma na šedesáti procentech platu," říká mluvčí Metrostavu František Polák. Podle analytika UniCredit bank Pavla Sobíška však slevy mohou místa zaměstnancům zachránit. "Pokud podniky vyhodnotí nedostatek zakázek jako dočasný a přidají k pomoci ze strany státu i vlastní úsporná opatření," dodal.


Slevy na sociálním pojištění se budou odvíjet od výše platu zaměstnance

Ušetří se za nízký plat

Od 1. srpna mohou zaměstnavatelé uplatnit slevy na sociální pojištění pro své zaměstnance. Čím nižší plat bude zaměstnanec mít, tím vyšší úlevu ze sociálního pojištění na něj zaměstnavatel dostane. Výše slevy při minimální mzdě 8000 korun tak bude představovat celkem 631 korun. Při platu ve výši 15 000 korun bude sleva 400 korun. U zaměstnance s platem 21 tisíc sleva klesne na zhruba dvě stě korun. Na zaměstnance s platem 27 100 korun už nedostane firma ani korunu.

50 až 70 tisíc pracovních míst

Sleva, kterou budou moci zaměstnavatelé využít jen do konce příštího roku, má snížit náklady na pracovní sílu a zajistit udržení pracovních míst. Dvě třetiny tuzemských podnikatelů řadí slevy na sociálním pojištění mezi nejpopulárnější protikrizová opatření. Slevy na sociálním pojištění by měly zachránit pracovní místa pro 50 až 70 tisíc zaměstnanců.

Slevy za 18 miliard korun

Sleva na sociálním pojištění je nejdůležitější a hlavně nejdražší bod z protikrizového balíku ODS a ČSSD. Státu kvůli tomuto opatření vypadne z rozpočtu 18 miliard korun.