Druhý prázdninový měsíc bude v Česku podle meteorologů teplotně nadprůměrný, srážek bude naopak méně než obvykle. Nejteplejší by měl být začátek měsíce, kdy teploty překročí třicetistupňovou hranici, ke konci srpna se zřejmě mírně ochladí, ale příjemné letní počasí by mělo vládnout až do konce prázdnin.

Tropické třicítky se očekávají zejména o víkendu a příští týden, kdy by nejvyšší denní teploty mohly dosáhnout až 33 stupňů Celsia, místy však hrozí i přeháňky nebo bouřky. Příští víkend by mělo přijít ochlazení.

Druhá srpnová dekáda začne polojasným až oblačným počasím s deštěm, přeháňkami i bouřkami. Denní teploty vystoupí na 28 stupňů, přechodně se dají očekávat až třicetistupňová vedra. Nejnižší noční teploty budou kolísat mezi 17 až 11 stupni.

Posledních deset srpnových dní převládne v Česku oblačno, na většině území se očekávají přeháňky, ojediněle i bouřky. Oblačnost se však bude postupně zmenšovat a srážek ubývat. Teploty se budou na konci prázdnin pohybovat mezi 19 až 25 stupni, místy vystoupí až na 28 stupňů. V noci už se ochladí, teploměr by měl ukázat čtrnáct až osm stupňů.

Spolehlivost dlouhodobé předpovědi počasí je nižší než u klasické, upozorňují meteorologové. Pohybuje se nejvýše kolem 60 procent. V Británii nyní čelí meteorologové všeobecnému posměchu, protože jim nevyšla předpověď na prázdniny. Slíbili Britům "léto vhodné na grilování,", ale netrefili se. Horka přišla, klasické ostrovní dešťové přeháňky ovšem také.

Související