Míra nezaměstnanosti v Evropské unii dále láme rekordy. V červnu vzrostla v celé Evropské unii na 8,9 procenta z květnových 8,8 procenta a v eurozóně na 9,4 procenta z květnových 9,3 procenta. V případě eurozóny jde o nejvyšší počet lidí bez práce od června roku 1999 a v případě celé evropské sedmadvacítky je současná hodnota nejvyšší od června 2005. Novináře o tom informoval Eurostat.

V porovnání s předchozím měsícem tak v celé EU počet nezaměstnaných vzrostl v červnu o 246.000 lidí a v eurozóně o 158.000. Nárůst nezaměstnanosti je však daleko více patrný při meziročním srovnání. Od června 2008 do června letošního roku totiž v celé Evropské unii přišlo o práci více než pět milionů lidí a v eurozóně více než tři miliony lidí.

Nejhůře Španělsko 

S nejvyšším počtem nezaměstnaných se potýká Španělsko, kde míra nezaměstnanosti činí 18,1 procenta a podle odhadů by na konci roku mohla dosáhnout i 20 procent. Tradičně špatně si vedou krizí těžce zasažené pobaltské státy. V Litvě nezaměstnanost činí 17,2 procenta a v Estonsku 17 procent.

V Česku v červnu nezaměstnanost byla 6,3 procenta, což je jeden z nejnižších ukazatelů v celé unii. Tato statistika se ale mírně liší od statistiky ministerstva práce a sociálních věcí, která je v Česku známější a ukazuje i vyšší nezaměstnanost. Jde totiž o odlišnou metodiku.

I tak se ale v EU najdou státy s nižší nezaměstnanosti, než má ČR. Nejlépe si přitom vedou Nizozemci, kde míra nezaměstnanosti činí 3,3 procenta a Rakušané se 4,4 procenta.

Situace v Česku