Nový postup stahování amerických jednotek z Iráku v interním materiálu pro armádu popsal poradce jejího velitelství Timothy R. Reese. Podle tohoto odborníka dosáhlo několikaleté úsilí o výcvik, vybavení a předání zkušeností iráckým kolegům vrcholu a teď se tato činnost obrací spíš proti USA, protože má své kritiky.

Rees uvedl, že irácká armáda je už dost dobře připravená na to, aby chránila vládu proti slábnoucím teroristickým a povstaleckým skupinám.

I Pentagon mluví o rychlejším odsunu

USA v červnu stáhly jednotky do základen mimo města, do příštího srpna mají z Iráku odejít bojové jednotky a do konce roku 2011 pak i zbylých asi 50 tisíc instruktorů a poradců. Teď je v Iráku zhruba 130 tisíc Američanů.

Reeseův materiál dostali tento týden velitelé v Bagdádu, vojenští odborníci i novináři ze seznamu armády. Není jasné, do jaké míry tyto názory sdílí Pentagon. Ministr obrany Robert Gates tento týden v Iráku byl a pochvaloval si dobrou spolupráci irácké armády. Hovořil o možnosti určitého uspíšení odsunu bojových sil oproti plánu.

Poradci ale podle amerických generálů v Iráku budou muset zůstat, protože bezpečnostní situace zůstává stále nestabilní a násilí se může obnovit.

Austrálie definitivně odešla

Šest let trvající misi v Iráku oficiálně ukončila Austrálie, která stáhla posledních dvanáct vojáků, kteří v této zemi ještě zůstávali. Oznámila to agentura AP.

Mark Kelly, australský vojenský velitel na Blízkém východě, potvrdil, že poslední vojáci z Iráku odletěli v úterý, tři dny před čtvrtečním termínem ukončení jejich mise.

Austrálie vyslala do Iráku 2000 vojáků v roce 2003, aby podpořila při invazi americké a britské jednotky. Poslední australská bojová jednotka Irák opustila loni a na základě dohody vyjednané s iráckou vládou měli všichni zbylí vojáci ze země odejít do 31. července. Výjimkou je stovka vyčleněných mužů s obrněnými vozidly, kteří střeží australské velvyslanectví v Bagdádu a přepravují diplomaty i další oficiální činitele po městě. Ti v Iráku zůstanou na základě diplomatických dohod.