Román z předválečného Československa, inspirovaný osudy brněnské vily Tugendhat, paměti šimpanze Cheety a knihy tří debutantů jsou mezi kandidáty na letošní Man Bookerovu cenu, která je nejprestižnějším oceněním pro anglicky píšící romanopisce.

O cenu se bude ucházet třináct titulů, které navrhla porota ceny. Z nich bude 8. září vybráno pět finalistů a samotná cena bude vyhlášena 6. října. Největší šance dávají bookmakeři Jihoafričanovi J. M. Coetzeemu, jehož kniha Summertime má šanci na vítězství tři ku jedné. Pokud by se tak stalo, byl by Coetzee prvním autorem, který by ocenění získal potřetí. Podle předsedy poroty Jamese Naughtieho širší výběr kandidátů "zahrnuje velký záběr stylů a témat tvořící mimořádnou literární směs".

Autor nominované knihy The Glass Room Simon Mawer se při psaní inspiroval historií vily Tugendhat. Líčí příběh židovsko-křesťanského manželského páru Landauerových žijícího ve fiktivním Městě v předválečném Československu, který si nechá postavit modernistický dům, ale musí za pár let dům i zemi opustit před nacisty. Další osudy vily slouží jako pozadí pro peripetie československé historie. V češtině od Mawera vyšel román Jidášovo evangelium. Na Man Bookerovu cenu byl již nominován za román Mendel's Dwarf.

Porotci vybrali do širší nominace tři debutující romanopisce: Eda O'Loughlina (román Not Untrue & Not Unkind), Jamese Levera a Samanthu Harveyovou (The Wilderness). Kritiky nejvíc zaujal Leverův román Me Cheeta, satira na Hollywood, viděný očima šimpanze Cheety, který hrál ve filmech o Tarzanovi s Johnny Weissmullerem. Podle poroty je Leverův debut "hodně vtipný a mimořádně dobře napsaný".

Letos jsou nominováni dva Irové - Colm Tóibín (román Brooklyn) a William Trevor (Love and Summer). Mezi navrženými jsou také Adam Foulds (The Quickening Maze), Sarah Hallová (How to Paint a Dead Man), Hilary Mantelová (Wolf Hall), James Scudamore (Heliopolis) a Sarah Watersová (The Little Stranger).

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, je nejvýznamnějším oceněním pro anglicky píšící autory mimo USA. Uděluje se za nejlepší román roku občanům zemí britského Společenství a Irska. Byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii.


Autor nominovaného románu The Glass Room Simon Mawer se při psaní inspiroval skutečnými osudy brněnské vily Tugendhat.