Naše zdravotnictví už dlouho nechránilo chronicky nemocné děti a důchodce nad 65 let tak dobře jako dnes. Podle nejnovějších dat zdravotních pojišťoven, která se podařilo HN získat, totiž roční strop 2500 korun, nad který pojišťovny vracejí důchodcům a rodičům dětí peníze za poplatky a doplatky na léky, funguje až nad očekávání dobře.

Poslanci od dubna snížili pro děti a důchodce strop na některé poplatky a doplatky na léky z pěti na 2,5 tisíce ročně. A výsledek se dostavil rychle. Zatímco loni VZP vrátila za první půlrok peníze 717 lidem, letos jejich počet raketově stoupl na 4639 lidí. Víc než 95 procent z nich tvoří právě děti a důchodci.

Plus pro chronicky nemocné

Velmi podobná čísla mají i menší pojišťovny. Například u Metal Aliance loni překročilo za první pololetí roční strop 22 lidí, letos jich je už desetkrát tolik. "Nová čísla ukazují, že nejvíce chráněnou skupinou před spoluúčastí ve zdravotnictví jsou důchodci. Těm budou pojišťovny vracet peníze hlavně za doplatky na léky," říká první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Na rozdíl od loňska, kdy po prvním půlroce roční strop překročili pacienti s vážnými nemocemi, jako jsou laterální a roztroušená skleróza, těžká migréna nebo Parkinsonova choroba, letos v prvním pololetí na sociální limit "dosáhli" už i další chronicky nemocní pacienti, kteří mají více vážných nemocí najednou. A to je oproti minulému roku velká změna. "Roční strop letos chrání všechny naše pojištěnce, kteří to potřebují," říká šéf pojišťovny Metal Aliance Vladimír Kothera.

Roční strop 2,5 tisíce chrání důchodce a děti docela úspěšně i přesto, že se do něj nepočítá poplatek za den v nemocnici a za pohotovost, ani všechny doplatky na léky. Do ročního limitu se počítá jen doplatek na lék od firmy, která prodává léčivou látku pod konkrétním jménem nejlevněji.

Nový roční strop chrání důchodce ještě z jednoho důvodu: pojišťovny do něj začaly počítat podpůrné a doplňkové léky, na které jsou vysoké doplatky. A právě tyhle léky berou hlavně starší lidé.

Zatímco loni pojišťovny poslaly na účet nebo poštou zpátky peníze 20 tisícům lidí, letos by měl roční strop ochránit 100 až 150 tisíc. Měl by začít fungovat tak, jak na začátku roku 2008 sliboval tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ten se tehdy při odhadu, koho bude limit chránit, o řád spletl.

"Limit už zrušit nechceme"

"Loni roční limit opravdu nesplnil naše očekávání. Proto jsme ho snížili. A ukazuje se, že to bylo správné rozhodnutí," dodává Šnajdr. Ještě letos přitom může ochranný strop skončit. Už na konci prázdnin totiž budou poslanci znovu hlasovat o návrhu KSČM na zrušení všech poplatků. Návrh poněkud nelogicky obsahuje i zrušení limitu. Na tom by ale desítky tisíc důchodců dost prodělaly. A uvědomují si to už i komunisté.

"Úplné zrušení poplatků zřejmě neprojde, takže limit zůstane. Teď je jasné, že limit opravdu funguje, a už bychom ho příště zrušit nechtěli," slibuje zdravotnická expertka komunistů Soňa Marková.


Jak v Česku funguje roční limit na některé poplatky a doplatky na léky

Rok 2008

Spolu s poplatky prosadil tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek i sociální limit pět tisíc korun na některé poplatky a doplatky. Sliboval, že roční limit ochrání až 150 tisíc lidí. Nakonec pojišťovny vracely peníze jen 20 tisícům lidí.

Rok 2009

Tehdejší ministryně Daniela Filipiová snížila na začátku roku roční strop dětem do 18 let a důchodcům z pěti tisíc na 2,5 tisíce korun. Změna platí od dubna. Čísla pojišťoven za první pololetí ukazují, že roční strop letos ochrání sedmkrát až desetkrát víc lidí než loni.

Co se do ročního limitu počítá

Do ročního stropu se počítají třicetikorunové poplatky u lékaře i poplatek 30 korun za vydání léku na recept. Počítají se do něj i doplatky na lék od firmy, která prodává příslušný lék nejlevněji.
Do limitu se nepočítá poplatek za den v nemocnici a za pohotovost, ani doplatky na zbytečně drahé léky.

Související