Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla svému britskému kolegovi Davidu Milibandovi, že spolupráce rozvědek dojde úhony, pokud soudci změní předchozí rozhodnutí nezveřejnit část svého výroku ve věci údajného mučení Binyama Mohameda, řekla advokátka Karen Steynová.

Mohamed, který se v době dospívání přestěhoval z Etiopie do Británie, byl v roce 2002 zadržen v Pákistánu. Tvrdí, že před převozem na základnu v Guantánamu byl v Pákistánu a potom v Maroku mučen. V USA byl obviněn z účasti na spiknutí s cílem odpálit takzvanou špinavou radioaktivní zbraň (radioaktivní materiál rozptýlený explozí klasické trhaviny), ale byl propuštěn, aniž proti němu byla vznesena obžaloba.

Jeho právníci již dříve žádali, aby britská vláda zveřejnila vše, co ví o zacházení s ním během zadržování. Loni ale dva britští soudci zamítli úplné zveřejnění amerických údajů o mučení, kterému byl prý Mohamed podroben. Zdůvodnili to údajnou americkou hrozbou, že v případě zveřejnění USA přezkoumají spolupráci tajných služeb s Brity v boji proti terorismu.


Soudní verdikt teď na základě žaloby několika mediálních společností přezkoumává jiný britský soud. Média tvrdí, že Miliband americkou hrozbu zveličuje a že americký postoj k celé záležitosti se po nástupu prezidenta Baracka Obamy změnil. Podle advokátky Steynové ale Miliband a jeho poradci soudí, že americký postoj zůstal stejný.