Britové ještě nezažili jedinou předvolební televizní debatu hlavních kandidátů na premiéra a jinak tomu nejspíš nebude ani v nadcházejících volbách. Ačkoliv tuto naději v médiích a lidech rozpoutal ministr obchodu Peter Mandelson, když v rozhovoru pro Evening Standard prohlásil, že se televizní debata seriózně zvažuje, premiér Brown ji urychleně pohřbil.

"Nemyslím, že by s tím Gordon měl problém," řekl Mandelson. Pár hodin po jeho výroku přišla ale studená sprcha. "Pan Brown rozhodně neuvažuje během kampaně o duelu s opozičním Davidem Cameronem," vzkázal mluvčí z Downing Street podle serveru TimesOnline.

Volby v Británii se musí uspořádat do začátku června 2010. Brownovy labouristé přitom podle posledních průzkumů nemají zrovna dobré vyhlídky - opoziční konzervativce by volilo 42 procent lidí, zatímco vládnoucí straně by nyní dalo hlas 24 procent voličů.

 

V minulosti se v Británii diskuse hlavních kandidátů po vzoru amerických prezidentských debat nepořádaly. Odmítl to konzervativní premiér John Major i jeho labouristický nástupce Tony Blair.

Blair tvrdil, že veřejnost může porovnávat šéfy politických stran každý týden při otázkách na premiéra v parlamentu. Na rozdíl od současného premiéra Browna Cameron již dříve řekl, že by se takové debaty zúčastnil.

Související