Brity možná čeká revoluce v daních - labouristé jim v době krize "vyhrožují" novinkou, která by se dala nazvat "progresivní daní" z nemovitosti. Máte hezký výhled a garážové stání? Do státní kasy od vás poputuje aspoň 600 liber navíc, říká koncept.

Politici si dali před volbami práci a prozatím si nechali zpracovat posudky více než 11 milionů domů ve Spojeném království podle různých charakteristik a kritérií. Zároveň připustili spolupráci s jednou s největších realitních agentur, která se má podílet na vybudování databáze všech 23 milionů domů ve Velké Británii.

Systém by pak měl pomoci zpracovat měřítka pro určování výše daně z nemovitosti. Větší daně by měli platit například ti jedinci, kteří si nemohou stěžovat na výhled z okna, nemusí parkovat na ulici nebo mají poblíž domu zastávku hromadné dopravy.

"Je to manuál na to, jak domácnostem ze střední třídy sebrat ročně stovky liber navíc," tvrdí kritici plánu. Opoziční konzervativci zatím labouristický koncept neberou vážně: "Jenom je může napadnout zdanit někomu hezký výhled z domu," citují britské deníky mluvčí konzervativců Caroline Spelman.

"Ukaž mi, kde bydlíš,..."

"Orwellovský systém", jak kritici plán nazývají, plánuje rozškatulkovat domácnosti do několika kategorií - od obyčejných bytů až po "paláce", které se mohou pyšnit zajímavým architektonickým stylem nebo stářím a historií.

Inspektoři by také měli do databáze doplnit počet koupelen a ložnic v každém z domů a připojit informaci, jestli příslušný dům disponuje zahradou. Zadarmo by podle labouristů neměl být ani domek v koruně stromu, kde si mohou hrát děti.

Systém nešetří detaily - podle politiků je pro zdanění rozhodující i to, jestli obyvatelé domů koukají na moře, hory, kopce nebo golfové hřiště. Roli údajně hraje také fakt, jestli je výhled "úplný" nebo jen "částečný".

Úředníci již mají dostupnou statistiku u zhruba 100 tisíce domů - vyplývá z ní, že asi 13 tisíc domácností má výhled na řeku, necelých 22 tisíc domů nabízí svým obyvatelům výhled na pole či golfové louky a 26 tisíc disponuje "luxusem" v podobě výhledu na moře - ti se v případě zavedení plánovaného systému mohou těšit na největší daně.

Britové se rozčilují nad nelogičností databáze. "Mám malý byt, ale vlastní parkování, balkón, výhled na řeku a autobusovou zastávku přes ulici, to mám platit daně, jako bych měl velký dům?" ptá se v internetové diskusi čtenář Mark.

Zkušenost placení za "dobré bydlení" už nicméně pocítili na vlastní kůži obyvatelé Welsu, kde podle britského tisku vzrostly daně z nemovitostí 33 procentům domácností. V celé Británii zatím systém "daňového Big Brothera" nefunguje a konzervativci údajně pracují na tom, aby ani nefungoval.