Patřit mohla asi 50 až 70 centimetrů velkému plazovi, podobnému savcům. Na závěr letošních vykopávek to podle agentury DPA řekl jejich vedoucí Thomas Martens.

Na nalezišti Bromacker v Durynsku hledají vědci pozůstatky pravěkých tvorů už přes 30 let. Dosud tu objevili více než 40 koster 13 druhů praještěrů. "Bromacker patří k nejvýznamnějším a nejúrodnějším nalezištím na světě," uvedl Martens, který je paleontologem přírodovědeckého muzea ve městě Gotha.

Nalezená lebka měří asi šest krát pět centimetrů. Ještěr, kterému patřila, by mohl představovat pojítko mezi plazy a savci. "Máme tu okno do historie Země, které nám umožňuje nahlédnout do vývoje prvních čtyřnohých obratlovců," uvedl paleontolog.

Durynští praještěři mají konkurenci ještě v Americe

Velká naleziště pozůstatků praještěrů se nacházejí také v severní Americe a v Novém Mexiku. Durynští plazi jsou ale prý asi o deset milionů let starší a lépe dochování než kostry z druhé strany zeměkoule. Byli také mnohem menší než jejich američtí příbuzní. Měřili maximálně metr, zatímco praještěři v Americe až čtyřikrát víc.

Podobnost koster na obou kontinentech je ale zjevná. Dokládá, že na planetě byla před stovkami milionů let jen jediná pevnina, takzvaná pangea. Ta se na světadíly rozdělila až později.


Na vykopávkách v Durynsku se proto podílejí i američtí experti. Nálezy se pak z kamenů preparují v americkém Pittsburghu.

Vědci našli v Durynsku i ještěří kostru o velikosti myši. Patřila jednomu z nejmenších pravěkých plazů. Kromě kostí obratlovců objevili i dva centimetry velké křídlo švába. Naleziště je totiž bohaté také na pozůstatky prvohorního hmyzu z období permu.

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru