Jihomoravští křesťanští demokraté jsou proti stavbě druhé mešity v Brně. Záměr mešitu postavit před pár dny oznámila tamní islámská komunita. Podle předsedy jihomoravské KDU-ČSL Stanislava Juránka by se muslimové, kteří v Česku chtějí žít, měli přizpůsobovat místním tradicím.

"Bylo by velkou chybou nechat si je (tradice) vytlačovat cizí kulturou a náboženstvím," řekl.

Zástupce brněnské islámské nadace Muníb Hasan s ním nesouhlasí. Připomněl, že brněnští muslimové v minulosti vždy odmítali jakýkoli radikalismus či útlak.

"Na jižní Moravě muslimům vstříc nevycházejme"

Podle místopředsedy KDU-ČSL Davida Macka lidovci, mnohdy křesťansky založení, uznávají svobodu náboženského vyznání. Některé požadavky islamistů ho však prý znepokojují. Například Vladimír Sáňka v příručce Povolené a zakázané v islámu podle Macka uvádí, že muslimové nemusí poslouchat nikoho, kdo nehlásá islám. Příručka dále ukládá trest smrti pro nevěrné ženy a odpadlíky od islámu, řekl Macek.

Hasan zdůraznil, že jde o věty vytržené z kontextu. Podle něj je navíc nutné posuzovat nikoli názory jednotlivců, ale učení samotných církví.

"Jedna věc je tolerance a druhá věc je totalita. Takové skupině by se na jižní Moravě nemělo vycházet vstříc," dodal Macek. Česká republika by podle něj neměla opakovat chyby západní Evropy, kam se v minulosti řada vyznavačů islámu nastěhovala a nyní se tam jejich komunity střetávají s majoritní společností.

Brněnští muslimové počkají až po volbách

Minaret, který by mohl být součástí zamýšlené mešity v Brně, by navíc podle Macka změnil kulturní reliéf města. Muslimové ale nikdy nechtěli stavět tuto věž v obvyklé velikosti. Chtěli jen, aby měla jejich modlitebna věžičku připomínající minaret.
Předseda islámské nadace se domnívá, že by záměr výstavby nové mešity v Brně mohl být využit jako předvolební téma v současné kampani. "Zatím proto výroky (lidovců) nechceme podrobněji komentovat. Počkáme a po volbách do Poslanecké sněmovny se rádi pustíme do diskuze," zdůraznil Hasan.

Muslimové dnes mají mešitu ve Vídeňské ulici v Brně a chtěli by si postavit druhou. Současná modlitebna už brněnským muslimům nestačí. Je malá, schází prostory pro studium a přednášky.

Hasan připomněl, že dosavadní soužití muslimů s Brňany je naprosto bezproblémové. Při loňském desátém výročí otevření mešity jim muslimové rozdali na znamení přátelství 3653 růží. Za každý den, kdy byla po deset let muslimská modlitebna ve městě v činnosti, darovali jednu.

Mešita je v ČR kromě Brna také v Praze. Brněnský islámský svatostánek byl otevřen před 11 lety jako první muslimská modlitebna v Česku. Schází se v ní přibližně 120 vyznavačů islámu. Jejich počet vzrůstá.