V přírodní rekreační nádrži v Zákupech na Českolipsku kvůli nebezpečným červíkům zvaným cerkárie nyní museli zakázat koupání až do konce letní sezony. Cerkárie tam vyvolaly velmi nepříjemné vyrážky u malých dětí.

Jak uvedla Pavla Procházková z hygienické stanice v České Lípě, vyrážky vypadají podobně jako plané neštovice a doprovázejí je i nalité puchýřky. "Vyrážky, způsobené cerkáriemi, velmi svědí," řekla Procházková.

Cerkárie žijí v plžích, malých šnecích a mohou se vyskytovat v přírodní vodě kdekoliv ve střední Evropě. Když ukončí v plžích svůj vývoj, opustí je, plavou ve vodě a hledají nového hostitele. Vybírají si člověka. Přitahuje je totiž mastná lidská kůže. Pokud člověk vstoupí do vody, červíci se na něj prakticky přilepí. Některé studie přitom uvádějí, že podobně jako klíšťata vypouštějí látky, které napadené místo znecitliví.

V zákupském koupališti je letos cerkárií neobyčejně hodně. „Jsou tam tisíce šnečků. Když někdo sáhne na betonový ochoz koupaliště, vytáhne jich plnou dlaň," upozornila Procházková.

Cesta cerkárie ke člověku začíná v trusu vodních ptáků, z něhož pocházejí vajíčka. Cerkárie se vyvinou v plžích. Před několika lety se cerkárie vyskytly na koupališti v Novém Boru. Tam ale nežilo tolik plžů a podařilo se je vysbírat. Cerkárie pak zmizely.