Händelovým oratoriem Theodora začal v sobotu večer v Salcburku tamní světoznámý hudební festival. Čtyřhodinové představení, které odměnilo publikum aplausem, si vysloužilo pozitivní kritiky. Festival potrvá do 30. srpna a vystoupí na něm i dva čeští pěvci - Adam Plachetka a Martina Janková.

Barokní oratorium Theodora bylo poprvé uvedeno v roce 1750 a tehdy propadlo. Podle agentury APA se není čemu divit. Dílo je ve skutečnosti statické, zdlouhavé a nedramatické. Pojednává o dvou mučednících v dobách pronásledování křesťanů Římany. Organizátoři hudebních slavností zvolili Händelovo dílo proto, že letos je to 250 let od skladatelova úmrtí.

Sobotní večer byl ale se vším všudy velký úspěch, uvedla APA. Režisérovi Christofu Loyovi se podařilo dát dílu tempo. Podle agentury DPA z něj navíc udělal současný příběh, který pojednává o zacházení s náboženskými menšinami či o emancipaci žen. Zdlouhavé čtyřhodinové představení se tak díky moderní inscenaci, scéně či hudebním a pěveckým výkonům stalo událostí. Freiburský barokní orchestr dirigoval Ivor Bolton. V titulní roli vystoupila sopranistka Christine Schäferová. Zpíval Salcburský Bachův sbor.

Zahájení si nenechali ujít mnozí politici a celebrity. Po červeném koberci před koncertní síní se prošel rakouský kancléř i prezident, představitelé šlechty, známé herečky či populární německý moderátor Thomas Gottschalk. Příchod "hvězd" se neobešel bez drobnější potyčky mezi ochrankou a fotografy. Zahájení festivalu provázely také zácpy na příjezdu ke koncertní síni. Po představení se pak společnost přesunula na zahajovací večírek.

Dva úspěšní čeští pěvci, basbarytonista Adam Plachetka a sopranistka Martina Janková, se v Salcburku poprvé se setkají pracovně: pětkrát, od 16. do 29. srpna, zazpívají v obnovené inscenaci Mozartovy opery Figarova svatba. Janková v úloze Cherubína a Plachetka jako Antonio. Plachetka se na této přehlídce objevil už loni v roli hajného ve Dvořákově Rusalce. Také Janková, která žije ve Švýcarsku, už v minulosti na festivalu účinkovala.

Související