Ve Vranovské Vsi na Znojemsku vznikne do konce roku největší projekt na výrobu sluneční energie v Česku za odhadem 1,8 až dvě miliardy korun. Na ploše asi 41 hektarů vzniknou tři fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 18 až 20 megawattů. Každou vybuduje jiný investor, řekl starosta obce Jiří Peřinka. Do provozu by měly být postupně uváděny od konce letošního roku.

"Bude největší v ČR a snad se bude jednat i o největší sluneční elektrárnu ve střední Evropě," uvedl Peřinka. Dvě firmy již podle něj staví, třetí by měla získat stavební povolení v nejbližší době.

ERÚ registroval na konci roku 31 slunečních elektráren v ČR s výkonem vyšším než půl megawattu. Z toho 11 je jich na jižní Moravě. Jednou z největších je nyní zřejmě ta v Protivíně na Písecku. Spuštěna ve zkušebním provozu byla v dubnu a její výkon by měl dosáhnout 3,5 MW.

K největším patří také sluneční elektrárna v Sudoměřicích na Hodonínsku. Spuštěna byla loni v listopadu a její výkon činí 2,95 MW. O 0,1 MW nižší výkon má sluneční elektrárna v Dívčicích na Českobudějovicku.

V minulosti Vranovští zvažovali, že na území nechají postavit soukromého investora několik větrných elektráren. Část obyvatel ale byla proti, kvůli změně rázu krajiny i obav z hluku větrníků.

Obce dostávají od provozovatelů slunečních i větrných elektráren příspěvky do svého rozpočtu. Ve Vranovské Vsi se zřejmě budou pohybovat v řádu milionů korun.

"Pro malou obec do 300 obyvatel je ten příjem několikanásobně vyšší než celoroční rozpočet," poznamenal starosta. Přesnou výšku příjmů z elektrárny neuvedl.

Oblast jižní Moravy je díky nejvyššímu slunečnímu svitu pro výstavbu solárních elektráren v zemi nejvýhodnější, slunce tam svítí asi o deset procent víc než v severnějších částech České republiky.

Související