Státní instituce ČD Cargo, jež spadá do holdingu Českých drah, dostala výrok auditora s výhradou. »Formulace v základním výroku fakticky říká, že bylo použito kreativní účetnictví, tedy účetnictví na hraně s pravidly, poskytující zaujatý obraz o výkonnosti a finanční pozici účetní jednotky,« píše se v písemném stanovisku pro generální ředitelství ČD, jež má týdeník Ekonom k dispozici.

Představenstvo mateřské společnosti proto nařídilo přepracovat závěrku a pod vedením KPMG provést mimořádný audit. Novou účetní závěrku nákladní přepravce představenstvu mateřské společnosti předloží v září.

»Auditor ve svém původním výroku z opatrnosti poukazoval na použitou účetní metodu časového rozlišení revizí a oprav železničních nákladních vozů, neboť pro použití této metody nenašel jednoznačnou oporu v českých právních předpisech. Po vyhodnocení celé problematiky bylo rozhodnuto o přepracování účetní závěrky společnosti ČD Cargo s cílem získání jednoznačného výroku auditora,« vysvětluje Zdeněk Větrovec, ředitel odboru marketingu a komunikace ČD Cargo.

Představitelé ČD Cargo informovalo o svém loňském hospodaření již v únoru. S připomenutím, že jde jen o předběžné výsledky, uvedli, že při tržbách 17,6 miliardy korun společnost vydělala 670 milionů korun.

Původní podnikatelský záměr na rok 2008 ale počítal se ziskem o bezmála dvě pětiny vyšším. Jeho propad (ale i tržeb, i když ty poklesly meziročně jen o jedno procento) přičítalo vedení carga počátku celosvětové krize, volatilním cenám energií a skákavému kurzu koruny k euru.

»Předběžně lze odhadovat, že očekávaný zisk po zdanění  za uplynulé účetní období (1.12.2007 - 31.12.2008) poklesne o 75 milionů korun na cca 300 milionů, přičemž hrubý provozní zisk před odečtením odpisů dosáhne 700 milionů korun,« upřesňuje Větrovec, jaká čísla bude obsahovat nová účetní závěrka.

Více informací přinese týdeník Ekonom, který vychází ve čtvrtek 23. července.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru