Celosvětový vývoz zboží se loni v nominální hodnotě zvýšil o 15 procent na 15,78 bilionu dolarů. Export služeb stoupl o 11 procent na 3,73 bilionu dolarů. Oznámila to včera Světová obchodní organizace (WTO).

Pozici největšího vývozce zboží si loni podle WTO udrželo Německo s exportem v hodnotě 1,47 bilionu dolarů. Těsně za ním následovala Čína, která vyvezla zboží v hodnotě 1,43 bilionu. Hlavní ekonom WTO Patrick Low přitom očekává, že letos Čína Německo předstihne, kvůli jeho slabé výkonnosti, a stane se světovým lídrem. Na otázku, zda Čína může vytáhnout zbytek Asie z recese, Low odpověděl, že pravděpodobně ano. "Čína bude hrát velmi důležitou roli v asijském zotavení," řekl.

Největším importérem byly loni USA, jež dovezly zboží za 2,17 bilionu dolarů.

Představitelé členských zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), mezi jejíž členy patří Čína, Japonsko i Spojené státy, se včera postavili proti protekcionismu ve světovém obchodě. Ministři obchodu APEC uvedli, že ochranářská politika by mohla poškodit světovou ekonomiku.

Představitelé 21 zemí APEC rovněž prodloužili o rok svůj nezávazný příslib, že nebudou vytvářet žádné nové bariéry pro obchod a investice. Příslib by tak měl platit ještě během příštího roku. "Obchod je nedílnou součástí našeho ekonomického oživení," uvedl v této souvislosti obchodní zmocněnec USA Ron Kirk.

Související