Za podvod související s krachem pražské cestovní kanceláře Travela dostali její představitelé Ivan Breznen a Pavel Attl podmíněné dvouleté tresty odložené na dobu pěti let. Obvinění podle obžaloby organizovali prodej zájezdů i v době, kdy věděli o tom, že cestovní kancelář nebude moci klientům poskytnout zaplacené služby. Podle soudu připravili klienty o 48 milionů korun, které mají ve zkušební době pokud možno uhradit. Rozsudek je nepravomocný. 

Travela zkrachovala v červenci 1997, když v cizině nechala stovky klientů, další dva tisíce vůbec neodjeli. Za krach byli stíháni tři lidé, které státní zástupkyně obžalovala z toho, že prodávali zájezdy, i když věděli, že se již neuskuteční. A soudkyně Marie Marková jí dala za pravdu a jako viníky označila bývalé šéfy Ivana Breznena a Pavla Attla.

"Organizovali nabídku i prodej zájezdů, i když věděli o špatné situaci cestovní kanceláře, která znemožní jejich uskutečnění," uvedla soudkyně Marková.

Podle ní bylo již koncem roku 1996, tedy půl roku před definitivním pádem cestovky zřejmé, žer směřuje ke krachu.

Krach cestovky Tomi Tour vyšetřuje policie - čtěte ZDE

Pád Travely v červnu 1997 vyvolal řetězové krachy dalších menších cestovních kanceláří a vedl ke zpřísnění zákona, který stanovil povinné pojištění cestovních kanceláří.

Nechali 2000 lidí v zahraničí

Škoda, kterou šéfové Travely způsobili, se podle obžaloby vyšplhala na 49,8 milionů korun. Soud řešil případ téměř dva roky a pozval si všechny poškozené klienty. Po nich chtěl jediné: zda se připojují k trestnímu stíhání šéfů cestovky a budou žádat náhradu škody.

"Zákon přikazuje, že musí být řádně poučeni o svých právech," řekla předsedkyně senátu Městského soudu v Praze Marie Marková.

Travela po svém pádu nechala v zahraničí téměř 2 000 lidí, aniž jim zajistila návrat do vlasti. Návrat byl hrazen nákladem více než pět milionů korun z Garančního fondu, jehož byla Travela členem.

Krach Travely je zřejmě největším na českém trhu cestovních kanceláří, druhým největším je asi nynější pád Tomi Tour.