Prodej nových i ojetých automobilů v Rusku se v prvním pololetí propadl o 55 procent na 743 000 vozů. Uvedla to poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC). Dodala, že v celém letošním roce by se prodej mohl meziročně snížit o 50 až 60 procent, pokud země neučiní rychlé kroky na podporu poptávky.

Ruský automobilový trh nyní čelí jedné z největších krizí ve své historii. Jeho hodnota se podle PwC v prvním pololetí propadla o 62 procent na 12,8 miliardy dolarů (zhruba 232 miliard korun), napsala agentura Reuters.

Rozsáhlá propouštění a snižování mezd nutí řadu Rusů nákupy automobilů odkládat. Prodej aut tlačí dolů rovněž neochota bank poskytovat úvěry. "Vývoj trhu bude do značné míry záviset na vládním úsilí o jeho oživení," uvedl analytik PwC Stanley Root.

Ruský trh s auty padl o 58 procent. Prodej škodovek o 35 - čtěte ZDE

Rusko v současnosti zažívá nejhlubší ekonomickou krizi za posledních deset let. Podle ruského statistického úřadu klesl hrubý domácí produkt země v prvním čtvrtletí o 9,8 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru