Nový systém doručování soudních obsílek, který měl od 1. července urychlit projednávání civilních sporů, podle šéfa Soudcovské unie Tomáše Lichovníka zatím vede k opaku. Česká pošta totiž podle něho neumí obsílky novým způsobem doručovat. Řada soudců tak podle něho čeká, až se to naučí, a ani dopisy neposílá. Označil bych to za fiasko, řekl Lichovník.

Pošta již podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Veroniky Ludvíkové vydala pro své pracovníky pokyn, jak obálky se zeleným pruhem doručovat.

Poštáci si nevšimli, že je něco jinak

Účelem změny obsažené v novele občanského soudního řádu bylo, aby se lidé nemohli vyhýbat převzetí soudních obsílek. Dopis ze soudu se podle nové právní úpravy považuje za doručený i v případě, že se ho nepodaří adresátovi osobně předat. Pokud si člověk takovýto dopis nevyzvedne do deseti dnů na poště, poštovní doručovatel mu ho má podle normy hodit do schránky a nemá jej jako dříve posílat zpět odesílateli.

Podle Lichovníka tomu tak ale není, vinu vidí především na straně České pošty. "Vrací nám zásilky, ačkoli by je vracet neměla, měla by je vhodit do schránky. Nesprávně vyplňuje kolonky, které na obálkách jsou. Nepoužívá naše výzvy, které jsou na obálkách," jmenoval připomínky k práci poštovních doručovatelů Lichovník.

Podle mluvčího pošty Iva Mravinace ale chybují obě strany. "Je to jistě otázka krátkého času, než se chyby na obou stranách odstraní a doručování zásilek se zeleným pruhem bude stoprocentně bezchybné," uvedl Mravinac.

Kvůli chybám pošty se protahují soudní řízení

Problém spočívá v tom, že když se obsílka soudu vrátí, znamená to, že nebyla doručena. Soudy pak musí podle Lichovníka doručení reklamovat a obsílku posílat znovu. Ve chvíli, kdy je již nařízené jednání, a soud nestihne obsílku doručit v zákonné lhůtě, musí se podle Lichovníka stanovit nový termín. "Všechno se protahuje," komentoval to Lichovník, který vede nejen Soudcovskou unii, ale je i předsedou Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou.

Sám to prý řeší tak, že se o obesílání účastníků sporů zatím ani nepokouší a čeká, až se pošta naučí správně doručovat. "Mám tady odložených nějakých 20 spisů, ve kterých bych sice potřeboval doručovat, ale počkám, až se to pošta naučí, protože nemá smysl to posílat teď, aby se mi to zase vrátilo," uvedl.

Podobně se podle něho chovají další soudci v zemi. "Takových spisů budou v republice čekat tisíce," dodal. Obdržel již prý "desítky a desítky mailů" ze soudů v Česku, které se potýkají se stejným problémem. "Doručování prostě nefunguje nikde," řekl.

Úřední šiml opět zařechtal

Kromě toho, že pošta dopisy se zeleným pruhem vrací, ač by neměla, upozornil i na to, že doručovatelé často do schránek místo výzev soudu vhazují listiny, kterými běžně Česká pošta upozorňuje na uložené zásilky. Ty ale podle Lichovníka neobsahují poučení, jakým způsobem se dopis doručuje.

Ludvíková ČTK sdělila, že ministerstvo je s Českou poštou v každodenním kontaktu a problémy řeší. Pošta prý již na základě konzultací s úřadem vydala pokyn pro doručovatele, jak vyplňovat zadní strany obálek a jak dopisy doručovat. "Zavádění nových systémů vyžaduje vždy trpělivost a konstruktivní komunikaci, která v tomto případě funguje velmi dobře a pružně, nikoli pouze kritiku," uvedla mluvčí ministerstva.

Za "nešťastnou" však Lichovník označil i podobu obálek se zeleným pruhem. Existují podle něho tři typy obálek a s každým z nich se má zacházet odlišně - jeden druh má doručovatel přímo vhodit do schránky, další se má uložit na poště, poslední se pak vrací soudu. Problém podle Lichovníka spočívá v tom, že vypadají téměř shodně a doručovatelům se tak mohou plést. Odlišují se prý pouze v čísle, které je velmi malé.

Problém Lichovník vidí i v tom, že ministerstvo objednalo obálky, které se musí popsat z obou stran. Soudy přitom prý disponují jednostrannými tiskárnami, z druhé strany tak musí obálky vyplňovat úřednice. Ludvíková k tomu uvedla, že ministerstvo po nabytí účinnosti novely již nestihlo vypsat výběrové řízení na výrobu jednostranných obálek, aby byly k dispozici k 1. červenci.