Stíhaný Filip Bušina, kterého hejtman David Rath posadil na vlivný post investičního náměstka středočeských nemocnic, se s politiky ČSSD zapletl mnohem více, než se dosud tušilo. Dva z nich dokonce dohlížejí na firmy, které dříve vlastnil. A není vyloučeno, že je dál ovládá.

Jde o dvě akciové společnosti Stavby a Status. Obě - shodou okolností - v posledních dvou letech začaly získávat nezvyklé množství veřejných zakázek. Sociální demokraté, kteří jsou s nimi propojeni, jsou investiční náměstek pardubického hejtmana Jan Tichý a pardubický zastupitel Jacek Morávek. Oba sedí v dozorčí radě říčanské firmy Brioleta, jež je posledním známým vlastníkem obou výše zmíněných stavebních firem. Mimochodem: Brioleta je drahokam ve tvaru kapky.

Spolu s nimi v Brioletě i obou jejích dcerách figurují i další lidé z Bušinova okolí - včetně jeho advokáta Roberta Vladyky. Morávek vztahy s Bušinou přiznává. "Byly obchodní a přátelské. Ale nic zajímavého pro vás novináře," říká a více se o podnikání s Bušinou odmítá bavit.

Tichého stanovisko se HN nepodařilo získat. Nebral telefon a neodpovídal ani na SMS. Sám Bušina se o vztazích s oběma odmítá bavit. "To jsou politici, takže se k nim vyjadřovat nebudu," říká. "Nic o tom nevím, Bušinu neznám a jsem na dovolené a nepracuji," reagoval na žádost o rozhovor Tichého nadřízený, pardubický hejtman Radko Martínek.

Kruh na zakázky

HN počátkem týdne uvedly, že Bušina vytvořil jakési kolečko na získávání veřejných zakázek. Vlastnil totiž firmu Executive Project Proup, která pro veřejný sektor připravovala výběrová řízení. A další jeho firma Stavby a.s. zakázky od státu a obcí získávala. Nezřídka přitom v tendrech, které připravovala právě EPG. Obě firmy se tak potkaly například u rekonstrukce řídící věže ruzyňského letiště, několika staveb pro Povodí Vltavy či v příbramské nemocnici. A poté, co jej Rath jmenoval investičním náměstkem, mohl na část "svých" obchodů dohlížet.

Ale HN zjistily, že Bušina zřejmě ovládal i další firmu, jež si v posledních letech pořádně ukusovala z koláče veřejných zakázek. Jde o turnovský Status, který je sesterskou firmou Staveb. Status podle obchodního rejstříku nyní ovládá společnost Brioleta.

"Když jsem před dvěma lety přicházel do firmy, byl Bušina akcionářem," říká současný předseda představenstva Statusu Jaroslav Postl - podle něj to bylo právě prostřednictvím Briolety. Sám Bušina jakékoliv vazby na Status či Brioletu popírá. "Ani jednu jsem nevlastnil. Máte špatné informace," říká.

O tom, že všechny firmy jsou provázané a Bušina k nim má nadále blízko, svědčí ale i to, že na valné hromady chodí jeho přítel a spoluobviněný David Belous a většina z nich sídlí na stejné adrese.

Co se Briolety týče, jako poslední majitel je v zápisu valné hromady uveden dvaadvacetiletý Jiří Mlejnek. Ten není k zastižení, řídí prý projekt výstavby administrativního a bytového komplexu na Ukrajině - na něm se mimochodem Status podílí společně se sesterskou firmou Stavby. Proč absolvent hotelové školy řídí projekt, který má stát dvě miliardy korun? "Studuje vysokou školu, umí jazyk a pohybuje se tam bez problémů," říká Postl.

U Ratha v Příbrami

Ale ještě k zakázkám. I Status lze najít jako vítěze zakázek, které pro veřejnou správu připravovala EPG. A to i ve Středočeském kraji. Letos v březnu byla vybrána, aby za dvacet milionů korun rekonstruovala oddělení rehabilitace.

Hejtman Rath, který si Bušinu na kraj přivedl - podle svých slov protože mu nosil dobré informace o nemocnicích v kraji za jeho předchůdce Petra Bendla (ODS) - přitom tvrdil, že za jeho vlády v kraji žádná firma spojená s Bušinou žádnou zakázku nedostala.

Status získával zakázky ale především v Libereckém kraji. A shodou okolností i tam působí EPG - připravuje podobně jako ve středních Čechách pro kraj výběrová řízení.