Německá letecká společnost Lufthansa chce kvůli poklesu poptávky po letecké přepravě a opětovnému zvyšování cen pohonných hmot omezit své výdaje.

Agentura Reuters včera s odvoláním na zprávu pro zaměstnance Lufthansy uvedla, že firma hodlá do roku 2011 snížit roční náklady o jednu miliardu eur (25,9 miliardy korun) a propustí zhruba 20 procent ze 2000 administrativních zaměstnanců v divizi osobní letecké přepravy.

Odloží také objednávky na některá letadla z příštího roku na pozdější dobu. Podle médií chce Lufthansa i nadále bojovat o získání problémové rakouské letecké společnosti Austrian Airlines (AUA) a nabízí Evropské komisi další ústupky, aby tento krok schválila.

"Pokud se podmínky na trhu nezmění, naše ztráty v příštím roce výrazně vzrostou, hlavně kvůli rostoucím cenám pohonných hmot," informoval ve zprávě náměstek generálního ředitele Christoph Franz.

Lufthansa nyní také jedná s Evropskou unií o schválení plánované akvizice rakouských AUA. Evropská komise už od Lufthansy dostala nový návrh na převzetí. "Komise nabídku pečlivě prostuduje, ale v tomto momentě nemůže učinit další prohlášení," uvedla včera.

Rozhodnutí by mělo padnout do konce měsíce. Evropská komise ovšem minulý týden uvedla, že pouze zázrak by ji přiměl akvizici schválit. Ani ústupky, které německé aerolinky doposud nabídly, ji totiž prý nepřesvědčily o tom, že dohoda neomezí konkurenci na důležitých trasách- především z Vídně do Frankfurtu, Mnichova, Stuttgartu, Kolína nad Rýnem, Curychu, Ženevy a Bruselu.

Související