České republice hrozí v pátek a v sobotu znovu bouřky, které budou provázet přívalové srážky, silný vítr a kroupy. Napršet může až kolem 40 milimetrů na metr čtvereční během tří hodin, menší toky se mohou ojediněle a krátkodobě rozvodnit, varoval ve čtvrtek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vítr může v nárazech dosáhnout až devadesátikilometrové rychlosti, tedy síly vichřice.

Meteorolog Jan Horák ze společnosti Meteopress k tomu pro server iHNed.cz uvedl, že letos byl zatím počet bouřek průměrný. "Vyskytly se ale intenzivnější bouřky a těchto intenzivnějších bouřek se vyskytlo více, než je obvyklé," řekl. A proč bylo intenzivních bouřek více?

"Nad Českem zhruba 14 dní přetrvávala mělká tlaková níže, ve které se vytvářelo velké množství intenzivních bouřek," vysvětlil meteorolog. Právě tato níže přispěla k tomu, že je množství intenzivních bouřek letošní rok nadprůměrné. 

Znovu platí výstrahy 

Varování ČHMÚ platí od pátečních 15:00 do sobotních 18:00. Prahy, Středočeského, Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského, Libereckého a Ústeckého kraje se výstraha týká od pátku 15:00 do soboty 03:00, pro Pardubický, Královéhradecký, Jihomoravský a Olomoucký kraj a pro Vysočinu platí od pátečních 23:00 do sobotních 06:00 a pro kraje Zlínský a Moravskoslezský od soboty 03:00 do 18:00 téhož dne.
 
ČHMÚ upozornil na to, že voda může zatopit sklepy, garáže a níže položené byty.

Ochlazení mnoha lidem uleví 

V sobotu se podle meteorologické předpovědi prudce ochladí a nejvyšší teploty se budou pohybovat jen kolem 18 stupňů. "Ochlazení hodně lidem uleví" řekl Horák především ve vztahu k starším a nemocným.

Horák také připomněl, že největší počet bouřek se v Česku vyskytuje v období mezi květnem a zářím. Pokud se totiž teploty pohybují kolem 30 stupňů, vnizkají bouřky z tepla, které nejsou vázány na atmosférickou frontu. "Takové bouřky bývají výraznější a vydatnější," shrnul.

Bouřky, které se v Česku čekají od pátečního večera, ale způsobí výrazná studená fronta.

Související