Celkem 71 procent podnikatelů nezná celý a konkrétní obsah vládního protikrizového plánu. Na 95 procent malých a středních podniků, které se pokusily dosáhnout na dotace ze strukturálních fondů EU, hodnotí jejich čerpání jako problematické. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Asociace malých a středních podniků (AMSP) mezi 438 majiteli malých a středních firem.

Neznalost protikrizového plánu ukazuje podle asociace na problém v komunikaci mezi vládou a podnikateli. Strukturální fondy prý obsahují značné rezervy a jejich zpřístupnění AMSP považuje za jeden z rozhodujících nástrojů zmírnění dopadů hospodářské recese.

"Již v lednu jsme žádali vládu o urychlené řešení hospodářské krize. V těžké době ohromného propadu zakázek jsme očekávali tolik proklamovanou podporu malých a středních firem alespoň tím, že protikrizová opatření projedná parlament ve zkráceném řízení. Bohužel se tak nestalo,“ upozornil předseda představenstva AMSP Břetislav Ošťádal.

Výběr vzorku oslovených firem uskutečnila AMSP v metodické spolupráci s Českým statistickým úřadem. Své názory vyslovilo 438 majitelů malých a středních firem s pěti až 250 zaměstnanci z průmyslu, služeb a stavebnictví z celé České republiky

Banky odmítají záruky Českomoravské záruční a rozvojové banky

Průzkum vykázal větší znalost produktů Českomoravské záruční a rozvojové banky. O nabídce této banky ví 57 procent podnikatelů, avšak 72 procent z nich upozorňuje na skutečnost, že její záruky komerční banky nepřijímají. V těchto případech ztrácí tento nástroj smysl, uvadla asociace.

Průzkum ukázal na problematické plnění závazku vlády navýšit investice na výstavbu infrastruktury. Drtivá většina respondentů (86 procent) nezaznamenala zvýšenou aktivitu u infrastrukturních investic. Toto lze považovat za kritické hodnocení zhoršujícího se a nevyhovujícího stavu infrastruktury. Stejně tak jde i o kritiku malé aktivity vlády, která by umožnila zmírnit dopady způsobené poklesem zakázek, míní AMSP.

Negativně hodnotili podnikatelé plnění jednoho ze stěžejních cílů minulých vlád, kterým je snižování administrativní zátěže. Na 88 procent respondentů nezaznamenalo žádnou změnu. 

V řadě věcí chybí větší informovanost

Překvapivě 90 procent podnikatelů zatím nevyužilo možnosti odkladu plateb na sociální a zdravotní pojištění. Důvod vidí asociace zejména v nedostatečné informovanosti firem ze značné části způsobené též nedostatečnou komunikační kampaní ze strany vlády.

Mimořádné výzvy ministerstva práce a sociálních věcí pro firmy v krizi "Vzdělávejte se!“ využilo pět procent respondentů. Předkládání projektů v této výzvě bylo podle asociace již od počátku složité, a to od uzavření smlouvy s úřadem práce až po jeho vyhodnocení. Na 85 procent firem považuje administrativu s projekty spojenou za nepřijatelnou.