Spotřebitelská inflace v USA byla v červnu mírně vyšší než se čekalo. Index spotřebitelských cen v červnu vzrostl o 0,7 procenta, když trh čekal o něcomenší růst o 0,6 procenta. Jde o největší růst za 11 měsíců. O měsíc dříve spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta.

Po očištění vlivu cen potravin a energií vzrostly ceny o 0,2 procenta, ekonomové čekali přírůstek o 0,1 procenta. Meziročně byl nárůst inflace v souladu s očekáváním, když index CPI vzrostl o 1,7 procenta. Informovalo o tom ve středu americké ministerstvo obchodu.

Podle agentury Reuters růst souvisí mimo jiné se zvýšením cen benzinu, což je ovšem pokládáno jen za dočasný jev. Naposledy poskočily spotřebitelské ceny v USA o 0,7 procenta v červenci 2008. Ceny benzinu ve Spojených státech minulý měsíc stouply o 17,3 procenta, což je největší růst od roku 2005, a právě to v červnu výraznou měrou ovlivnilo spotřebitelské ceny, uvedlo ministerstvo práce.

Růst spotřebitelských cen za červen je pokládán za dočasný jev. Ekonomové nepředpokládají výrazné problémy s inflací, neboť ekonomická krize brání významnému zvyšování zaměstnaneckých mezd. Ceny navíc v červnu meziročně klesly o 1,4 procenta, což je pokračování nejvyššího poklesu za téměř šest desetiletí.

Ceny nových aut v USA v červnu stouply o 0,7 procenta, stejnou mírou vzrostly ceny oblečení. Ceny letenek naopak klesly o 0,6 procenta. Postupně nyní klesají také ceny benzínu.

Takzvané jádro inflace, které nebere v úvahu kolísavé ceny potravin a energií, vzrostlo v červnu o 0,2 procenta. Ekonomové předpokládali růst 0,1 procenta.

Americká centrální banka (Fed) udržuje kvůli nízké inflaci úrokovou sazbu na rekordním minimu nula až 0,25 procenta. Na této úrovni pravděpodobně zůstane, dokud nepřestane růst nezaměstnanost Spojených států, která dosahuje 9,5 procenta - nejvíce za posledních 26 let.