Z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti se před haagským tribunálem zodpovídá bývalý liberijský prezident Charles Taylor. Hrozí mu doživotní trest za zločiny, které měl v letech 1991 až 2002 spáchat během občanské války v Sierra Leone.

V úterý dopoledne Taylor poprvé vystoupil v soudní síni, přestože proces trvá už dva roky. A to hned ve světové premiéře - jako vůbec první africký vůdce, který před mezinárodní soudní tribunál předstoupil.

U soudu se jednašedesátiletý liberijský prezident od úterka hájí sám. Žaloba je podle něj založena na "dezinformacích, mylných informacích, lžích a pověstech", řekl africký státník, kterého na veřejný výslech jeho obhájci připravovali šest týdnů.

Liberijský exprezident v 90. letech vedl a vyzbrojoval protivládní rebely, kteří pustošili sousední zemi, zabili v Sierra Leone 120 tisíc lidí a tisíce dalších zmrzačili. Za svou podporu si Taylor nechával platit diamanty, z nichž financovat povstání v Libérii.

"Nakupoval zbraně, jimiž se zabíjely děti ze Sierry Leone," řekl agentuře AP Muhammad Bah, jeden z obyvatel tábora pro válečné oběti ve Freetownu, kterého povstalci připravili o ruku.

Vraždění nevinných civilistů i dětí, mučení, znásilňování, sexuální zotročování a únosy malých dívek a chlapců, ze kterých se pak stali dětští vojáci - to jsou zvěrstva, která několikaletý konflikt v Sierra Leone provázela. A tyto zločiny obsahuje kromě válečných zločinů a zločinů proti lidskosti i Taylorova jedenáctibodová obžaloba.

Devětapadesátiletý Taylor byl od roku 2003, kdy ho tribunál OSN obvinil, na útěku. Spojené státy vypsaly na jeho dopadení dvoumilionovou odměnu a Interpol na něj vydal zatykač. Nakonec ho bezpečnostní síly zatkly asi po třech letech na hranicích Nigérie s Kamerunem. Taylor je první hlavou afrického státu, která předstoupí před mezinárodní soud.