Dokončení důchodové reformy, týdenní otcovská dovolená, podpora zkrácených úvazků a firemních miniškolek nebo možnost přeposlat část peněz určených na státní důchod přímo svým rodičům. ODS začíná mít jasno v tom, jak bude před říjnovými sněmovními volbami vypadat její sociální program.

Právě předvolební sliby v sociální oblasti jsou přitom v tradičně rovnostářském Česku pro volební vítězství naprosto klíčové.

Kompletní předvolební program v sociální oblasti zatím ODS tají, pravdou ale je, že její místopředseda a expert na sociální věci Petr Nečas to měl letos s psaním sociálního programu docela lehké.

Ještě jako ministr práce totiž Nečas sepsal několik zákonů, které nestihl kvůli pádu vlády prosadit, a může je tak okamžitě předložit do sněmovny. To platí pro důchodovou reformu i pro velký prorodinný balíček. "Dokončení důchodové reformy je pro naši společnost klíčovou výzvou, takže musí být součástí programu ODS. Prorodinná politika je jednou z velkých priorit ODS a její součástí je i prorodinný balíček. Ani ten by neměl v našem programu chybět," prozradil HN Nečas.

O moc konkrétnější ale zatím být nechce. ODS letos zvolila pro ni neobvyklou strategii: svůj definitivní program zveřejní až měsíc a půl před volbami. "V našem programu určitě bude podpora mezigenerační solidarity a také další zefektivnění sociálního systému a jeho lepší provázání s trhem práce. Aby práce i za nízkou mzdu byla výhodnější než pobyt na sociálních dávkách," přibližuje další taháky ODS Nečas.

Už teď je ale jasné, že třeba důchodová reforma, se kterou půjde ODS do voleb, by měla být prakticky stejná jako reforma, jejíž "nástřel" schválila v únoru Topolánkova vláda. Ta chtěla lidem umožnit, aby si mohli vyvést čtyři procenta, které odvádějí do státního důchodového systému, na soukromé účty. Mělo to ale jednu podmínku: další dvě procenta ze svého platu by si museli lidé na důchod přispět ze svého. "Důchodová reforma je zpracovaná a hned po volbách můžeme zahájit její schvalování," potvrzuje Nečas, že klíčový bod sociálního programu ODS je prakticky hotový.

Prakticky totéž platí i pro Nečasův prorodinný balíček. Ten počítá s tím, že by mohli čerství tatínci odejít za 70 procent platu na týdenní otcovskou dovolenou nebo se slevami na sociálním pojištění až 1500 korun pro firmy, které zaměstnají na částečný úvazek ženy po mateřské, zdravotně postižené, studenty nebo lidi nad 55 let, nebo zjednodušení vzájemného hlídání malých dětí.

Jasnější také začíná být, co ODS myslí pod pojem "podpora mezigenerační solidarity". Před dvěma lety Nečas navrhoval, aby si mohli lidé přesměrovat pár procent, které odvádějí z platu, na důchod ke svým rodičům. Tenhle návrh měl motivovat rodiče, aby dali dítěti dobré vzdělání, které mu zaručí slušnou práci. "Ano, i toto je návrh, o kterém uvažujeme," připouští Nečas.

Související