Česko chce v příštích letech nalákat další investory z Číny. Zatím v zemi díky vládní agentuře CzechInvest působí pět firem z pevninské Číny a 22 z Tchaj-wanu. Do dvou let by k nim podle CzechInvestu mohlo přibýt až pět dalších.

Zástupci české agentury teď například podepsali dohodu o spolupráci s Čínskou radou na podporu mezinárodního obchodu provincie Če-ťiang, která patří k nejbohatším oblastem země, sdělil Jiří Sochor z CzechInvestu.

Rada pro podporu mezinárodního obchodu centrálně zastupuje 16 tisíc společností. Do Česka by mohly přijít hlavně firmy ze strojírenství nebo energetiky.

Podle pověřené generální ředitelky CzechInvestu Alexandry Rudyšarové se u čínských investorů nabízejí možnosti také v akvizicích nebo společných podnicích českých a čínských firem.

CzechInvest zatím podpořil pět čínských projektů, a to z oblasti strojírenství a potravinářského průmyslu. Investice za necelou miliardu korun vytvořily přes 700 pracovních míst ve středních, severních a jižních Čechách.

V provincii Če-ťiang leží podle Sochora 11 ze 30 nejbohatších měst Číny, žije v ní přes 47 milionů lidí.

Čína je jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů Česka. Loni se do země podle Českého statistického úřadu dovezlo z Číny zboží za 212 miliard korun, vývoz z Česka do Číny ve stejném období přesáhl 13 miliard.

CzechInvest minulý rok zprostředkoval v České republice investice v hodnotě celkem za 30 miliard korun. Přestože oproti roku 2007 přibylo 12 projektů a celkem jich bylo 213, jejich hodnota meziročně poklesla o 41 miliard korun.

Kvůli panující krizi je ovšem lákání investorů stále obtížnější. A to přesto, že podle průzkumu Ernst & Young zůstává region střední a východní Evropy stále nejatraktivnější oblastí světa pro budoucí investice.