Rozhodnutí prezidenta Václava Klause vetovat zákon umožňující zavedení šrotovného přivítalo ministerstvo financí i někteří politici z řad bývalé vládní koalice.

Šrotovné, které v současné době pomáhá ve 12 zemích dostat se automobilkám z nejhoršího, chtěla zavést sociální demokracie v návrhu zákona o podpoře hospodářského růstu a stability.

"Pane prezidente, krize opravdu není rýma! Pojďte zpátky do reality," vzkázal Klausovi ve svém vyjádření šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj je Klausovo rozhodnutí pohrdáním občany, kterých "se projevy krize bolestně dotýkají".

Spokojené finance

Ministerstvo financí dalo najevo, že mu Klausův postup vyhovuje. "Ministerstvo financí nikdy nebylo pro šrotovné a šrotovné ani nebylo rozpočtované," zdůraznil mluvčí Jakob. Podotkl, že i kdyby sněmovna veto přehlasovala, pak by se peníze hledaly jen velmi obtížně.

Neutrálně se k prezidentskému vetu a dalšímu osudu šrotovného vyjádřilo ministerstvo průmyslu. "Respektujeme, že prezident Klaus má na šrotovné jiný názor. Legislativní proces bude pokračovat a bude záležet na politických stranách, zda naleznou potřebnou většinu pro zvrácení prezidentského veta," sdělil mluvčí Tomáš Bartovský.

Přehlasují veto? Neví se 

Politici se liší v názoru, zda sněmovna Klausovo veto přehlasuje. Potřebuje k tomu nejméně 101 hlasů. Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky to nebude problém. Poslanec ODS Michal Doktor se ale domnívá, že sněmovna již nyní veto nepřehlasuje. Zdůraznil, že Klaus vetoval zákon hlavně kvůli šrotovnému a zopakoval jeho argumenty, že tento nástroj zavádí protekci pro automobilky a zároveň diskriminuje občany, kteří ho nemohou využít. "Já myslím, že obě dvě výtky poukazují na nemravnost tohoto institutu a stanovisku pana prezidenta naprosto rozumím," řekl.

Také exministr financí Miroslav Kalousek novinářům řekl, že argumentům prezidenta rozumí. Podotkl, že zákon šrotovné přímo nezaváděl, ale dával vládě možnost ho zavést. "Já jsem samozřejmě zásadním odpůrcem šrotovného," prohlásil. Zopakoval svůj názor, že se jedná o asociální opatření, protože stát v době krize nabádá rodiny s menšími příjmy, aby se zadlužily, vybraly všechny své úspory a koupily si nové auto.

Komunisté při případném novém hlasování ve sněmovně naopak zákon zřejmě podpoří. "Hlasovali jsme pro balíček, byť jsme k jednotlivým částem měli výhrady. Například šrotovné považujeme za mrhání finančními prostředky, které by šly využít lépe," řekl ČTK místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Pokud sněmovna ještě o prezidentském vetu bude hlasovat, budou podle něho komunisté pravděpodobně pro balíček. "Vybírat z něho dílčí věci a zabít je není možné. To mohl udělat Senát, ale prezidentské veto je tak nebo tak," dodal.


Co vetoval Klaus

Šrotovné

Šrotovné 30.000 korun na likvidaci auta staršího deseti let se mělo vyplácet žadatelům při nákupu nového vozu v ceně do 500.000 korun. Zvýhodněni měli být lidé, kteří by si pořídili vůz s alternativním pohonem. V jejich případě mělo šrotovné činit 60.000 korun a limit na cenu kupovaného vozu 700.000 korun.

Zrychlení odpisů firemního majetku

Opatření mělo stimulovat podniky k pořízení nového hmotného majetku. Rychlejší odpisy se měly vztahovat na majetek v prvních dvou odpisových skupinách podle zákona o daních z příjmů. Tam patří například stroje pro stavebnictví nebo zemědělství, obráběcí stroje nebo kancelářská technika. Možnost zrychlených odpisů byla upravena na období od 1. ledna 2009 do 30. června 2010.

Podle prezidenta úpravu mimořádných odpisů hmotného majetku obsahuje již novela zákona o dani z příjmů, kterou podepsal minulý týden.

Prodloužení doby podpory v nezaměstnanosti

Úprava prodlužovala o jeden měsíc dobu podpory v nezaměstnanosti a obsahovala i navýšení této podpory.

Vyšší přídavky na děti

O 50 korun měsíčně se měly zvýšit přídavky na děti ve všech věkových kategoriích; zvýšit se měla i daňová sleva na dítě.


Poslanci KDU-ČSL budou mít při hlasování o vetu volný mandát. "Zákon je důsledkem dohody ČSSD a ODS, bude záležet na nich," řekl k budoucímu postoji sněmovny předseda lidovců i jejich poslaneckého klubu Cyril Svoboda.

Navrhovaný zákon patřil do balíku protikrizových norem, které projednala sněmovna a schválil Senát. Prezident Klaus v předchozích dnech podepsal zákony, se kterými přišla bývalá vláda Mirka Topolánka. Ty počítají například se zrychlením odpisů firemního majetku, slevami na sociálním pojistném pro zaměstnavatele a změnou pravidel výplat zaměstnancům zkrachovalých firem.