A všechno je najednou úplně obráceně. Tak by se dala popsat situace v českých podílových fondech. Akciovým fondům již zase odcházejí klienti, zatímco masivní výběry z fondů peněžních se naopak zastavily.

Zatímco vklady lidí do akciových fondů od začátku března rostly - za tři měsíce do nich nateklo skoro 200 milionů korun -, v červnu přišel propad a lidé více peněz vybrali, než těmto fondům svěřili.

Naopak konzervativní fondy peněžního trhu, které celý rok trápil masivní úprk klientů, jsou již zase v kurzu. V červnu z nich odteklo podle statistik Asociace pro kapitálový trh (AKAT) "jen" o 11,7 milionu korun více, než do nich lidé uložili. V předchozích měsících šlo přitom o úbytek stovek milionů korun, v březnu dokonce o více než 1,2 miliardy.

Navíc v prvních třech červencových dnech zatím poprvé v letošním roce do peněžních fondů více peněz přitéká, než odtéká.

"Peněžní fondy hodně utrpěly investicemi do firemních dluhopisů, například islandských bank. Tyto investice musely přecenit, vykázaly ztráty, a lidé tak začali z fondů odcházet. Právě firemní dluhopisy se ale potom daly pořídit velmi levně, a toho se peněžní fondy mohly chytit. My rovněž zvyšujeme váhu korporátních dluhopisů ve svých portfoliích," vysvětluje Ondřej Matuška, který spravuje několik fondů investiční společnosti Conseq.

Kvůli investicím do firemních dluhopisů ztrácela řada peněžních fondů na začátku roku meziročně i přes tři procenta. Teď se jim však začalo opět dařit. Většina korunových peněžních fondů je za poslední rok opět v plusu.

"Přílivu peněz do peněžních fondů přispěly i marketingové akce. Nedávno proběhla masivní kampaň dvou speciálních fondů," říká předseda AKAT a šéf ČSOB asset management Josef Beneš. Akciovým fondům naopak podle něj škodí zčásti i přístup bank. "Klienti hledají bezpečné uložení peněz - v podstatě alternativu k depozitům. Není tedy v zájmu bank nabízet akciové fondy. Naopak, spíše se budou snažit prosadit fondy peněžní," dodává Beneš.

To co se děje v akciových fondech, však zároveň odráží fakt, že český investor se stává poučenějším. Lidé totiž nakupovali podílové listy těchto fondů v měsících, kdy se vzpamatovaly burzy. A na tom vydělávaly i fondy. V červnu, kdy se obnovily výprodeje, se však začalo hovořit o nadcházejícím propadu burz.

Tento propad může navíc ještě dále pokračovat. Podle mnohých ekonomů jsou akcie předražené a musí ještě zlevnit. Řada akciových fondů sice umazala své ztráty, stále jsou však meziročně v hlubokém minusu. Třeba ING český akciový ztrácí meziročně 29 procent. V březnu byl v minusu dokonce 52 procent.

Z českých podílových fondů letos odteklo (rozdíl mezi výběry a novými vklady) 9,8 miliardy Kč