Při nepokojích v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny bylo zabito 156 lidí, dalších více než 800 osob utrpělo zranění. V pondělí to s odvoláním na čínská média napsala agentura AP. Pokud se tato bilance potvrdí - a některé čínské sdělovací prostředky už podle serveru BBC News uvádějí i to, že počet mrtvých může ještě stoupnout - pak by se jednalo o nejkrvavější potlačení protestu v Číně od zákroku na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

Odpojit internet, aby svět nic nevěděl

V regionálním hlavním městě Urumči podle oficiální tiskové agentury Nová Čína vyšlo do ulic asi tisíc až tři tisíce Ujgurů, kteří prý napadali kolemjdoucí, zapalovali auta a střetli se s policií. Ta později ve městě obnovila pořádek a úřady vyhlásily zákaz nočního vycházení.

Při nepokojích v čínském Sin-ťiangu tři mrtví, 20 zraněných - čtěte ZDE

Pozatýkáno bylo asi 1500 osob. Agentura Nová Čína zatím nijak nevysvětlila, jak je možné, že zemřelo tolik lidí. Amnesty International, která se zabývá ochranou lidských práv ve světě, vyzvala úřady v Urumči, aby zahájily nezávislé vyšetřování všech úmrtí. Organizace také vyzvala k propuštění všech zadržených.

Podle místních obyvatel Čína přerušila internetové spojení se Sin-ťiangem v naději, že přidusí tok informací o etnicky motivovaných nepokojích a jejich obětech. Někteří Urumčané podle agentury Reuters tvrdí, že jsou bez přístupu k internetu už 48 hodin. "Od nedělního večera se nemůžu připojit," sdělil telefonicky majitel obchodu Chan Čen-jü. "Žádný internet. I známí mi říkají, že se nemůžou zalogovat," dodal prodavač mobilních telefonů, který se představil jen příjmením Čang.

Někteří Číňané však ještě před tím stihli svět informovat a na komunitní sítě umístit snímky, které byly většinou pořízeny mobilními telefony.

Vláda: Za násilí mohou exilové skupiny

Vláda viní z rozdmýchávání násilí exilové ujgurské skupiny, zatímco v zahraničí žijící Ujgurové tvrdí, že vinu nese policie, která násilně zakročila proti poklidnému protestu. Podle amerického turisty, kterého cituje agentura AFP, byla atmosféra v Urumči "velmi napjatá". "V neděli půl hodiny po poledni (po 18:30 SELČ) jsem slyšel dvě exploze, které zněly jako střelba a následovaly několik minut po sobě," vypráví šestadvacetiletý turista, který si nepřál být jmenován. "Pak jsem slyšel střelbu a viděl přijíždět čínskou policii v obrněných vozidlech, a taky dva autobusy plné vojáků a dvě nákladní auta s dalšími vojáky na korbě."

Nepokoje agentuře popsala také další svědkyně, etnická Číňanka, která je sledovala z jedenáctého patra porodnice v Urumči. Podle ní manifestace nejprve vypadala jako studentský pochod, ale pak se zvrhla. "Ujgurové zaútočili na motocyklisty kamením. Zaměřovali se jen na etnické Číňany (Chany)," říká.

"Zapálili nejméně deset autobusů a převraceli auta. Vytloukali výklady obchodů a snažili se vniknout do nemocnice. Rychle dorazila pořádková policie a zavřela mříže na dveřích. Měli jsme strach. Teď jsme uzavření uvnitř," dodala.

Úřady: Ujgurský exil organizuje útoky na etnické Číňany

Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Podle vlády provincie Sin-ťiang mohou za vypuknutí nynějšího násilí ujgurské exilové skupiny. "Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že za nepokoji stojí separatistický Světový ujgurský kongres v čele s Rebijou Kadírovou," citovala Nová Čína z vládního prohlášení. Nepokoje prý byly "vyprovokovány a řízeny ze zahraničí". Kadírová žije ve Spojených státech.

Sin-ťiangské úřady ujgurský exil obvinily z toho, že organizuje útoky na etnické Číňany. Nicméně zástupci Ujgurů v exilu tvrdí, že policie střílela na účastníky pokojné demonstrace. AP uvedla, že protestující požadovali vyšetření rvačky mezi Ujgury a etnickými Číňany v továrně na jihu země, při níž byli minulý měsíc zabiti dva lidé.

Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů na území, které považují za své, a protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v souvislosti s nepokoji v Sin-ťiangu dnes vyzval Čínu, aby přijala nezbytná opatření na ochranu života a bezpečnosti civilistů. OSN podle něj ovšem trvá na tom, že mezinárodní i vnitřní rozpory je třeba řešit mírovou cestou prostřednictvím dialogu, napsala agentura AP. Vlády musejí chránit svobodu slova, shromažďování a informací, dodal Pan v Ženevě.