Jednoznačně největším tahákem cyklistické Tour de France, jejíž 96. ročník začíná v sobotu, je návrat Američana Lance Armstronga. Nejúspěšnější jezdec historie tohoto závodu vybojoval v letech 1999 až 2005 sedm prvenství v řadě.

Na start však nepůjde v roli lídra své stáje: kazašský celek Astana bude mít jedničku ve španělském jezdci Albertu Contadorovi, který slavil vítězství na "Staré dámě" v roce 2007, ale v loňském roce nemohl kvůli dopingovým problémům Astany svůj triumf obhajovat.

Po Armstrongově odchodu ze soutěžního pelotonu ovládli Tour Španělé. Po Oscaru Pereirovi vyhrál Contador a v loňském roce dominoval Carlos Sastre. "Chtěl bych tuto sérii prodloužit," dodal Contador.

Do boje o žlutý trikot ale chtějí promluvit i vítěz Gira d'Italia Rus Denis Meňšov (Rabobank), dvakrát na Tour druhý Australan Cadel Evans (Silence-Lotto) nebo Lucemburčan Andy Schleck, který se může spoléhat na velkou podporu spolujezdců ze stáje Saxo Bank.

Armstrong sice bude na Tour de France útočit na osmý triumf, sedmatřicetiletý Američan má však před startem slavného závodu skromnější cíl. Chtěl by vyhrát předposlední dvacátou etapu s cílem na proslulém vrcholku Mount Ventoux, kde ještě nikdy nedokázal zvítězit.

"Tomuhle kopci patří v mém srdci zvláštní místo," řekl Armstrong agentuře AP. "Vítězství by bylo hodně sladké, ale jestli tam chci zvítězit, musím být nejlepší z nejlepších," dodal Američan.

Armstrong na Mount Ventoux (1912 metrů nad mořem), kde v roce 1967 zahynul britský cyklista Tom Simpson, závodil v minulosti třikrát. V roce 2000 dojel druhý za Italem Markem Pantanim, o dva roky později skončil třetí a před čtyřmi lety tam nestačil na Alexandra Vinokurova. "Ta hora mi pořád připomíná moje chyby, v obou případech jsem měl jet jinak. Ventoux si zaslouží, aby tam vyhrávali jen ti nejlepší, to stoupání si o to přímo říká," prohlásil.

Armstrong už má letos za sebou Giro d'Italia, kde obsadil solidní 12. místo a před Tour věří, že by mohl překvapit. "Jsem lehčí než kdy před tím," prohlásil. "Dřív jsem měl 74,5 kilogramu a na Giru jsem ještě zhubnul. Pak jsem potrénoval v horách a cítím se skvěle," dodal.

Letošní rok pro vrchaře

Z českých závodníků bude na startu sobotního patnáctikilometrového prologu v Monaku pouze Roman Kreuziger z celku Liquigas. Jeho ambice jsou však hodně vysoké.

Třiadvacetiletý jezdec si dal za cíl protlačit se do elitní desítky, čímž by vylepšil své umístění z loňského premiérového startu, kdy skončil dvanáctý. To je v historii Tour bezkonkurenčně nejlepší český výsledek.

Rostoucí formu potvrdil Kreuziger třetím místem v nedávném závodu Kolem Švýcarska. "Sice jsem tam obhajoval prvenství, ale vzhledem k tomu, že jsem to tentokrát bral především jako rozjetí, tak jsem nadšen," řekl Kreuziger.

"Nejde jít na start Tour ve stoprocentní formě, protože ji nejde udržet tři týdny. Ta musí gradovat naopak v posledním týdnu závodu, kdy se pojedou rozhodující těžké etapy. Jsem klidný a věřím, že moje forma bude právě v tu dobu gradovat," dodal jezdec, který by vedle celkového umístění v nejlepší desítce rád případně vybojoval i etapový vavřín.

Podle odborníků by letošní ročník měl vyhovovat zejména ryzím vrchařům. V posledním týdnu závodu totiž na peloton vedle obávaného stoupání na Mont Ventoux čekají ještě tři horské etapy. Naopak časovkáři jsou na tom oproti minulým letům hůře: v jízdách proti chronometru je totiž celkově čeká jenom 55 kilometrů.

Na cenách si jezdci rozdělí 3,2 milionu eur. Největší část z této sumy připadne vítězi, který získá 450 tisíc, druhý v pořadí 200 tisíc a třetí 100 tisíc. Vítězství v každé etapě je ohodnoceno částkou 8000 eur.