Kdy jindy, když ne teď? Kdo uvažuje o nákupu nového automobilu, měl by využít současných nejnižších cen.

Ceny nových aut v Česku spadly o sedmnáct let. Aktuálně nejlevnější vůz, Chevrolet Spark, stojí 164 tisíc korun. Stejně jako Škoda Favorit, typ 135 L, na leasing v roce 1992.

Nominálně jsou ceny zhruba stejné, ve skutečnosti jsou ale ceny nynějších automobilů několikanásobně nižší. Nové vozy jsou v současnosti nejlevnější v celé historii automobilismu v zemi.

V roce 1992 se měsíční plat pohyboval kolem čtyř tisíc, aktuální průměr je 23 tisíc korun. Zatímco tehdy bylo na Favorita potřeba čtyřicet platů, na Spark dnes stačí necelých osm. Pokud by dnes člověk investoval do koupě auta čtyřicet průměrných platů, může si vybírat mezi škodováckou limuzínou Superb, hybridní Toyotou Prius nebo v nižších modelových řadách prémiových značek Audi, Mercedes či BMW.

Současná auta jsou levnější ještě o několik stupňů víc, než naznačuje jen srovnání platů. Dnešní vozy mají totiž výkonnější a úspornější motory, jsou bezpečnější a mají neporovnatelně lepší výbavu než auta dvacet let stará. I Chevrolet Spark má posilovač řízení, elektricky ovládaná přední okna a airbag, o čemž se majitelům favoritů ani nesnilo.

V Česku se ceny zřítily

Ceny aut klesly nejen v Česku, ale ve všech zemích Evropy. Automobilky zlevnily jednak krátkodobě kvůli současné recesi, jednak snižují ceny dlouhodobě kvůli konkurenci nových druhů zboží. Před dvaceti lety neexistoval internet, neexistovaly mobilní telefony, plazmové obrazovky, nové byty byly mnohonásobně levnější. Pokud se mají v této konkurenci auta udržet v popředí priorit spotřebitelů, musí s cenami dolů.

Podle zprávy Evropské komise klesly reálné ceny aut v EU loni v průměru o 3,1 procenta. Nejvíce v Česku, o 13 procent, a na Slovensku, o 11 procent. Ceny se snížily ve 23 z 27 států unie a to u všech značek s výjimkou luxusních, jako je Ferrari nebo Rolls-Royce.

Navzdory slevám automobilek i navzdory šrotovacím prémiím, kterými vlády některých zemí podporují poptávku, prodej aut letos ve většině zemí klesá. Příčinou je světová finanční krize. Výjimkou je jen Německo, kde šrotovné zabralo a za pět měsíců letošního roku tam prodej aut vzrostl o 22,8 procenta na 1,6 milionu vozů.

Situace v Evropě se pravděpodobně nezlepší dříve než v roce 2011 a pak zhruba dva až pět let potrvá, než se prodej nových aut dostane na loňskou úroveň. Na tomto scénáři se shodují jak analytici, tak například Martin Jahn, generální ředitel společnosti Volkswagen Rus, či Carlos Ghosn, generální ředitel francouzské automobilky Renault.

Škoda je v Británii levná

Velká Británie zavedla šrotovné 2000 liber za likvidaci více než deset let starého auta v polovině května. Na slevě se podílí z poloviny vláda a z poloviny výrobci. Program by měl platit do března 2010, nebo dokud se nevyčerpá všech 300 milionů liber, které vláda na šrotovné vyčlenila.

Britské šrotovné podporují některé automobilky mimořádně vysokými bonusy. Například Škoda Octavia 1.4 tam nyní stojí 8995 liber, tedy asi 280 tisíc korun. V Česku i při nejvyšších letošních slevách stála 310 tisíc, nyní je za 350 tisíc korun. Jednou z příčin vysokých slev ve Velké Británii, kde se jezdí vlevo, je pravostranné řízení, kvůli němuž nelze auta určená pro tamní trh prodat jinde v Evropě.

Vládní suma má stačit na 300 tisíc aut. Za necelý měsíc od zavedení o šrotovací prémii požádalo 60 tisíc zájemců. V prodeji aut se to zatím neprojevilo, za pět měsíců od počátku roku prodej klesl meziročně o 27,9 procenta na 748 tisíc vozů.

Šrotovné je aktuálně zavedené v deseti evropských zemích. V červnu schválila zavedení šrotovného ve výši až 4500 dolarů také americká Sněmovna reprezentantů.

Levných aut jsou desítky

I bez šrotovného jsou ceny nových aut v Česku nyní mimořádně příznivé. Vedle Chevroletu Spark se v zemi prodává nejméně deset dalších vozů v cenách pod 200 tisíc korun.

Méně než čtvrt milionu korun nyní stojí celkem 33 vozů v základním provedení, například Škoda Fabia, Volkswagen Polo, Ford Fusion, Mitsubishi Colt či Hyundai Accent.

Ceny nových aut v Česku jsou nyní nejnižší nejen v historii, ale i ve srovnání s většinou evropských zemí. Přitom loni v lednu byla auta v Česku dražší než v zahraničí. Ukazují to statistiky Sdružení evropských výrobců automobilů ACEA, dokumentující vývoj cen aut v Česku, v sousedních zemích Slovensku a Polsku a na pěti největších automobilových trzích Evropy, což jsou Německo, Velká Británie, Francie, Itálie a Španělsko.

Vůz Škoda Octavia 1,6 Ambiente stál - podle statistik ACEA - loni v lednu v Česku 17 829 eur. Z osmi jmenovaných trhů byl nejlevnější v Německu, kde se prodával za 15 536 eur. Ford Mondeo 2.0 Trend nebyl nikde dražší než v Česku, kde stál téměř 30 tisíc eur, zatímco ve Španělsku jen 25 tisíc eur. Češi však auta za tyto ceny kupovali a dealeři neměli důvod zlevňovat.

Ke změně poměrů došlo v posledním čtvrtletí loňského roku. Prodej aut začal v listopadu klesat, a to jak vlivem začínající recese, tak i kvůli prohlášení tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska, který slíbil podnikatelům rozšíření možnosti odpočtu DPH na osobní auta. Automobilky proto začaly zlevňovat.

Letos v lednu už například stála Škoda Octavia 1,6 Ambiente v Česku 14 118 eur, tedy o 3700 eur méně než před rokem. Během pěti měsíců letošního roku, hlavně kvůli doprodeji skladových zásob, ceny škodovek a některých dalších značek dál klesaly. Výprodej se zdařil a Škoda Auto se vrátila k ceníkovým cenám z ledna. Jiné značky ale dál zlevňují. Například VW Golf 80 PS, který letos v lednu stál 395 tisíc korun, byl v květnu za 385 tisíc a nyní stojí necelých 360 tisíc korun.

Podle analytiků se nízké ceny udrží do konce roku, u některých modelů ještě klesnou. Ceny levných aut však mohou stoupat. Příkladem je Chevrolet Spark, který letos v květnu stál 159 tisíc korun a nyní už je o pět tisíc dražší.

Reálné ceny nových vozů klesly loni v Česku, o třináct procent. To je nejvíce ze všech sedmadvaceti členských zemí Evropské unie.


164 tisíc korun stojí nejlevnější nové osobní auto v zemi, Chevrolet Spark. Do kategorie pod 200 tisíc korun se vejde i jeho komfortnější verze se dvěma airbagy a posilovačem řízení.

280 tisíc korun čili jen 8995 liber stojí nyní Škoda Octavia po zavedení šrotovného ve Velké Británii. V Česku přijde stejný vůz - s řízením na levé straně - na 350 tisíc korun.

88 procent činí nárůst prodejů malých osobních aut Škoda Fabia v Německu za prvních pět měsíců letošního roku. Díky šrotovací prémii se tam prodalo 37 281 fabií.

Související