Koupi německé automobilky Opel ruskou bankou Sberbank a kanadsko-rakouským výrobcem autodílů Magna již těžko ohrozí nějaký jiný zájemce. Podle agentury Reuters to včera prohlásil šéf Sberbank German Gref. O Opel se zajímá například čínská automobilka Beijing Automotive Industry Corp. (BAIC), belgická investiční společnost RHJ nebo italská automobilka Fiat.

Gref včera uvedl, že BAIC, RHJ i Fiat jsou již prakticky vyřazeny ze hry. "Nevidím žádnou vážnou konkurenci. Rozhodnutí už padlo, otázkou nyní zůstává jen sestavení dohody," řekl. Čínská automobilka by však měla v nejbližších dnech předložit svou nabídku vlastníkovi Opelu, americkému koncernu General Motors (GM), který minulý měsíc vyhlásil bankrot.

Sberbank má podle předběžné dohody o převzetí Opelu získat ve firmě 35 procent a její partner v konsorciu, společnost Magna, by obdržel 20 procent. Konsorcium by tak mělo v automobilce majoritu. Dosavadní mateřská společnost Opelu General Motors si má ponechat 35 procent. Zbývajících deset procent má připadnout zaměstnancům Opelu.

Média v minulých dnech spekulovala o tom, že by ruský finanční ústav mohl z dohody vycouvat. Koncern GM totiž požadoval, aby součástí dohody byl i dodatek zaručující americké automobilce přednostní právo odkoupit Opel zpět. S tím Rusové zásadně nesouhlasili.

Související