Nezaměstnanost v eurozóně vzrostla v květnu na 9,5 procenta z dubnových 9,3 procenta. Jde o nejvyšší hodnotu od května 1999. Počet nezaměstnaných citelně vzrostl i v celé evropské sedmadvacítce, tentokrát na nejvyšší hodnotu od června 2005. V květnu míra nezaměstnanosti činila 8,9 procenta proti dubnovým 8,7 procenta, uvedl ve čtvrtek Eurostat.

V celé Evropské unii je nyní bez práce téměř 21,5 milionu lidí, v eurozóně je to zhruba 15 milionů. Ve srovnání s dubnem o zaměstnání přišlo 385.000 lidí v EU a 273.000 v eurozóně.

Proti loňskému květnu přibylo 5,1 milionu nezaměstnaných v EU a 3,4 milionu v eurozóně - míra nezaměstnanosti tehdy činila 7,4 procenta v eurozóně a 6,8 procenta v EU.

Ve srovnání s loňským rokem všech 27 členských států EU zaznamenalo růst počtu lidí bez zaměstnání. Nejcitelnější byl v pobaltských státech, které se ze států s nejnižší nezaměstnaností v unii staly státy s nezaměstnaností nejvyšší.

Zvýšení nezaměstnanosti v Česku jen nepatrně

V Česku se nezaměstnanost podle Eurostatu proti dubnu zvýšila jen nepatrně z šesti procent na 6,1 procenta. Metodika evropských statistiků je však jiná, než kterou používá české ministerstvo práce a sociální věcí, jehož údaje jsou v ČR používanější a podle nichž byla v Česku v květnu nezaměstnanost 7,9 procenta.

Ve srovnání s loňským květnem zažívají Češi jeden z nejmenších nárůstů počtu lidí bez práce v EU, ze 4,3 procenta na 6,1 procenta. Ještě menší meziroční nárůst však zaznamenali Němci (ze 7,4 procenta na 7,7 procenta) a Nizozemci (z 2,8 procenta na 3,2 procenta).

Celou unii však trápí nezaměstnanost mladých lidí, kteří ještě nedosáhli 25 let věku. V eurozóně i v EU je bez práce v průměru každý pátý, míra nezaměstnanosti mezi mladými tak činí zhruba 20 procent. Ve Španělsku to však je až 40 procent a například v Lotyšsku, které je jednou z nejvíce postižených zemí v současné krizi, nezaměstnanost lidí mladších 25 let činí zhruba 30 procent.

Podle Jennifer McKeownové z Capital Economics se míra nezaměstnanosti v eurozóně může vyšplhat až na 12 procent v příštím roce, přičemž špatná situace na trhu práce se začne odrážet i v růstu mezd. Ten by se dokonce mohl v příštích měsících úplně zastavit. "Květnový prudký růst nezaměstnanosti dokazuje, že známky oživení ekonomiky se na trhu práce ještě neukazují," dodal Martin Van Vliet z banky ING.

V Estonsku nezaměstnanost meziročně vyskočila z 3,9 procenta na 15,6 procenta, v Lotyšsku ze 6,1 procenta na 16,3 procenta a v Litvě ze 4,7 procenta na 14,3 procenta.