Ministerstvo zdravotnictví (MZ) pomůže lidem postiženým ničivými záplavami, které postihly tisíce obyvatel na jihu Čech, na severní a střední Moravě, a uhradí jim náklady spojené s rozborem kvality vody po vyčištění zatopených studní. Celkem se bude jednat až o 850 studní. Náklady dosáhnou zhruba 1,5 milionu korun, uvedlo ministerstvo na svých internetových stránkách.

Obyvatelé, které postihly záplavy, mohou prostřednictvím své obce žádat o provedení rozboru kvality vody na Krajských hygienických stanicích. Pokud jejich studny představují jediný zdroj pitné vody, budou náklady ve výši zhruba 1600 korun uhrazeny ministerstvem zdravotnictví.

"Odhadujeme, že půjde v Moravskoslezském kraji zhruba o 600 studní, v Olomouckém kraji o 150 a v Jihočeském kraji o 100," uvedl podle webu MZ Michael Vít, hlavní hygienik České republiky. "Pokud nejsou lidé postižení povodněmi napojeni na veřejný vodovod, neměli by v žádném případě odebírat vodu z vlastního zdroje, dokud není sanován a proveden rozbor kvality vody s uspokojivým výsledkem," upozornil Vít.
Od 24. června, kdy intenzivní deště zvedly vodu v Moravskoslezském kraji, záplavy postupně zasáhly také Olomoucký, Jihočeský, Zlínský i Královéhradecký kraj - celkem 13 okresů a v nich 209 obcí, uvedla ČTK. Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko a Strakonicko.
Související