V dolí řeky Hílmand na jihu Afghánistánu zahájila ve čtvrtek ráno americká námořní pěchota masivní ofenzivu proti příslušníkům militantního hnutí Tálibán.

Do operace nazvané Úder meče, na které se podílejí armáda USA, spojenecké jednotky NATO a afghánští vládní vojáci, velení nasadilo čtyři tisíce mariňáků. Ve stejné oblasti už od minulého týdne probíhá nezávislá britská ofenziva.

Podle brigádního generála Larryho Nicholsona se současná ofenziva od těch předchozích liší "svojí ohromující silou a rychlostí". Operace Úder meče je prvním velkým nasazením americké námořní pěchoty v Afghánistánu, do země byli mariňáci převeleni teprve nedávno v rámci posílení americké mise, kterou nařídil americký prezident Barack Obama.

Postup pěchoty vnitrozemím je ze vzuchu zajištěn leteckou podporou asi padesátky strojů a težkou pozemní technikou. Podle velitelů operace se jedná o největší letecký výsadek mariňáků od Vietnamu.

Úkolem vojáků bude proniknout do oblastí, kde nejsou přítomni vojáci NATO a Talibanci tam převzali kontrolu. Na řadě míst vytlačili místní policii a úředníky a sami se chopili moci. Profitují z obchodu s opiem, jež pochází z maku pěstovaného na polích kolem řeky Hílmand.

Zabydlí se mezi místními

Američtí vojáci mají během operace na určených místech v provincii Hílmand vybudovat malé základny a žít mezi místním obyvatelstvem.

Místo na pronásledování povstalců se ale mají soustředit na ochranu civilistů před bojovníky Talibanu nebo na obnovu místní správy - tak to alespoň popisuje americké ministerstvo zahraničí.

Jednotky USA a NATO v Afghánistánu se mají v budoucnu přeorientovat z konvenční války právě na ochranu civilního obyvatelstva. Podle nového nařízení velitele jednotek v Afghánistánu Stanley McChrystal uvedl, že zahraniční jednotky musejí "lidi přesvědčovat, ne střílet".

Mariňáci se pak v provincii Hílmand mají setkávat s místními předáky a hovořit s nimi o tom, co tamní lidé potřebují a pomáhat jim s tím, uvedl mluvčí námořní pěchoty Bill Pelletier.

"Nechceme, aby se na nás lidé dívali jako na nepřátele, my je chceme před nepřítelem chránit," dodal Pelletier.

Další cíl ofenzivy: získat hlasy pro Karzáího

USA a jejich spojenci se v provincii Hílmand, jejíž některé části jsou považovány za baštu Tálibánu, situaci snaží uklidnit před srpnovými prezidentskými volbami. O hlasy zdejších Paštunů se chce ucházet nynější prezident Hamíd Karzáí, který sám pochází z vlivné rodiny jednoho z nejmocnějších paštunských kmenů.

Američané ve své strategii předpokládají, že většina lidí v provincii Hílmand s Tálibánem, který zde nastolil striktní pravidla radikálního islámu, nesouhlasí. Domnívají se, že místní lidé si přejí, aby nad jejich územím měla kontrolu afghánská vláda a že Tálibán začali podporovat proto, že je nikdo jiný nechránil.

Působení Tálibánu v Afghánistánu a sousedním Pákistánu je podle amerického prezidenta Obamy největší hrozbou pro bezpečnost Spojených států. V březnu proto zveřejnil novou strategii pro Afghánistán. Počet amerických vojáků v Afghánistánu se má letos zvýšit z 32 tisíc na počátku roku na 68 tisíc ke konci roku.